fbpx

Od dobrych kilku lat zajmuję się kwestiami bezpiecznego stosowania leków w okresie laktacji. Piszę o tym tu na blogu, tworzę Laktacyjną Bazę Leków, prowadzę warsztaty dla rodziców oraz szkolę w tym zakresie specjalistów. Zajmuję się również kwestią stosowania leków w okresie ciąży.

Od bardzo dawna, właściwie od początku działalności w tym temacie mówiłam, że niezwykle ważna, istotna i potrzebna jest edukacja specjalistów w tym zakresie. Bo przecież specjaliści i informacje, jakie mama karmiąca od nich uzyskuje często rzutują na jej dalsze postępowanie. Na to czy mama karmiąca zdecyduje się przyjmować bezpieczny lek i kontynuować karmienie piersią czy jednak zrezygnuje z farmakoterapii lub z karmienia piersią.

Ja osobiście widzę ogromną rolę specjalistów – w szczególności farmaceutów, którzy korzystając ze swojej wiedzy i doświadczenia mogą w pełni sprawować opiekę nad mamą karmiącą w kwestii stosowania przez nią leków (i nie tylko). Co więcej ja jestem głęboko przekonana, że właśnie farmaceuci we współpracy z lekarzami i doradcami laktacyjnymi są odpowiednimi osobami, którzy są w stanie zadbać o skuteczną i bezpieczną farmakoterapię mamy karmiącej.

Ale żeby tak się stało – konieczne jest poszerzenie wiedzy farmaceutów na temat bezpiecznego stosowania leków w czasie ciąży i laktacji

Od bardzo dawna staram się, aby temat bezpieczeństwa stosowania leków w czasie ciąży i w czasie laktacji pojawiał się na konferencjach i szkoleniach dla farmaceutów. Szczególnie tych punktowanych. Kilka razy się udało:

  • wraz z Fundacją Promocji Karmienia Piersią i Okręgową Izbą Aptekarską w Krakowie przygotowałam i poprowadziłam szkolenie na punkty miękkie nt. bezpieczeństwa stosowania leków w czasie laktacji
  • przygotowałam szkolenie internetowe na punkty miękkie, w którym omówiłam podstawowe kwestie związane z laktacją i bezpieczeństwem stosowania preparatów ziołowych
  • byłam współautorem internetowego szkolenia na punkty twarde dotyczące wybranych aspektów farmakoterapii w czasie ciąży i laktacji i w ramach tego szkolenia odpowiedzialna byłam za część laktacyjną
  • Na konferencji Food and Health Conference X Pharmacy omówiłam bezpieczeństwo stosowania leków w czasie laktacji
  • Na konferencji “Opieka farmaceutyczna od zaraz” poprowadziłam wykład “Opieka farmaceutyczna nad mamą karmiącą w aptece”
  • w Okręgowej Izbie Aptekarskiej w Warszawie poprowadziłam 5 szkoleń (Płock, Ostrołęka, Warszawa, Siedlce, Radom) i omówiłam podstawowe kwestie związane z laktacją, bezpieczeństwem stosowania substancji leczniczych i roli farmaceuty w opiece nad mamą karmiącą
  • W ramach konferencji “Bezpieczna Farmacja” w 18 miastach Polski poprowadziłam wykład “Ziołowe preparaty w czasie laktacji – skuteczność i bezpieczeństwo stosowania”
  • poprowadziłam kilkadziesiąt szkoleń w aptekach
  • przeprowadziłam kilkaset konsultacji z lekarzami, farmaceutami, położnymi i pacjentami

Jak widać trochę tego jest – i szykuje się więcej! i to dłuższych i dokładniejszych:)

Bowiem już 20.10.2018 na Wydziale Farmaceutycznym, Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, Studium kształcenia podyplomowego organizuje szkolenie “Wybrane aspekty farmakoterapii w czasie ciąży i karmienia piersią” – jest to szkolenie kilkugodzinne, płatne, za udział w którym przysługuje uczestnikom aż 8 punktów twardych!

Co więcej szkolenie to poprowadzę ja i moja koleżanka ze studiów, mgr farm. Emilia Gąsińska – specjalistka ds szkoleń farmaceutów, specjalistka w kwestiach suplementacji dla kobiet w ciąży i bezpieczeństwa stosowania leków w czasie ciąży.

Szkolenie poprowadzimy we dwie i we dwie bardzo mocno nad nim pracujemy i bardzo w nie wierzymy!

  • Chcemy, aby farmaceuci, którzy wezmą udział w tym szkoleniu zdobyli najbardziej aktualną, rzetelną i merytoryczną wiedzą w tym temacie.
  • Chcemy, aby farmaceuci po tym szkoleniu potrafili pomagać przyszłym i obecnym mamom w wyborze bezpiecznej i skutecznej farmakoterapii.
  • Chcemy, aby farmaceuci wiedzieli dlaczego suplementacja określonych witamin i składników mineralnych jest niezwykle ważna w tych okresach.
  • Chcemy, aby farmaceuci umieli doradzić przyszłej mamie właściwy i odpowiedni preparat do suplementacji.
  • Chcemy, aby farmaceuci, zdobywając wiedzę na tym szkoleniu, uzyskali wewnętrzna pewność siebie w opiece nad kobietą w ciąży i przyszłą mamą – nie tylko w kontekście farmakoterapii ale również szeroko pojętej edukacji, profilaktyki i opieki farmaceutycznej.

Więc jeżeli jesteś Farmaceutą, masz wolną sobotę 20.10.2018 (lub 24.11.2018 – Radom) zapraszam Cię na szkolenie – więcej informacji i zapisy na stronie Studium Kształcenia Podyplomowego, Wydziału Farmaceutycznego, Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego – https://wf.wum.edu.pl/oferta/studium-ksztalcenia-podyplomowego-farmaceutow