fbpx

Ogólnopolska kampania edukacyjna

zwiększająca świadomość społeczeństwa na tematy związane z bezpieczeństwem stosowania leków.

Czy wiesz, że 9 na 10 osób dorosłych stosuje leki dostępne bez recepty lub suplementy diety? Część z nich nie zdaje sobie sprawy z ryzyka niekorzystnego oddziaływania leku na organizm człowieka. Co więcej co 4 ankietowana osoba przyznaje, że stosowała leki w sposób niewłaściwy np.: poprzez samodzielne zwiększenie dawki leku, skrócenie lub wydłużenie czasu farmakoterapii, lekceważenie działań niepożądanych czy przeciwwskazań.

Jeżeli dodamy do tego przypadki nadużywania leków bez recepty przez młodzież (niestety coraz częstsze), czy nierozsądne i nieodpowiednie podawanie dzieciom leków przez rodziców oraz atakujące ze wszystkich stron reklamy produktów, które w sposób „cudowny” pomagają na wszystkie dolegliwości to mamy sytuację niebezpieczną dla zdrowia nie tylko jednego pacjenta, ale dla zdrowia całego naszego społeczeństwa – społeczeństwa, które powoli staje się społeczeństwem lekomanów!

Zadbajmy o to, aby tak się nie stało!

Zadbajmy o to, aby pokolenie nasze i naszych dzieci nie było pokoleniem lekomanów!

Z roku na rok zwiększa się sprzedaż leków a co za tym idzie i ich spożycie. Niestety przyjmowanie leków przez pacjentów nie zawsze odbywa się zgodnie z zasadami bezpiecznego ich stosowania. Pacjenci kuszeni reklamami, w nadziei na poprawę zdrowia, kupują i przyjmują kolejne leki a to prowadzi do wielu niebezpieczeństw np.: przyjmowania zbyt dużych dawek leków, występowania interakcji czy pojawiania się działań niepożądanych. Aby temu zapobiec i/lub zminimalizować to ryzyko konieczne jest odpowiednie edukowanie i uświadamianie społeczeństwa. Ponieważ problem ten, wraz z rozwojem rynku farmaceutycznego będzie narastał, konieczne jest uświadamianie również dzieci tak aby od najmłodszych lat kształtować prawidłowe nawyki stosowania leków.

Odpowiedzią na to zapotrzebowanie jest kampania edukacyjna

„Leki to NIE cukierki”

Ma ona na celu zwiększenie świadomości społeczeństwa nt. odpowiedniego i właściwego stosowania leków oraz niebezpieczeństw jakie mogą wiązać się z niewłaściwym ich stosowaniem.

Kampania edukacyjna “Leki to Nie cukierki” to:

Kampania edukacyjna “Leki to NIE cukierki” startuje jesienią 2017 roku od warsztatów dla dzieci przedszkolnych i wczesnoszkolnych.

W trakcie zajęć dzieci poprzez zabawę, rozmowę, materiały edukacyjne, proste eksperymenty i doświadczenia zapoznają się z podstawowymi zasadami bezpiecznego stosowania leków. Oprócz tego dowiedzą się:

Kim jest farmaceuta?

Co to są leki?

Jakie są rodzaje/postacie leków?

Gdzie kupuje się leki?

Gdzie i jak przechowuje się leki?

Kto może dzieciom podawać leki?

Czym należy popijać leki?

Co to są interakcje i działania niepożądane?

I gdzie szukać informacji na temat leku?

Program warsztatów edukacyjnych „Leki to nie cukierki” realizuje założenia podstawy programowej  dla przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkołach oraz innych form wychowania przedszkolnego jak również założenia kształcenia ogólnego dla szkoły podstawowej (Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej 14 luty 2017)

W trakcie warsztatów dzieci poprzez zabawę nauczą się podstawowych zasad stosowania leków i zapamiętają je na kolejne lata swojego życia, co korzystnie wpłynie na ich zdrowie w przyszłości.

Po zajęciach będą mogły podzielić się uzyskaną wiedzą z rodzicami a to korzystnie wpłynie na zdrowie ich rodzin i całego naszego społeczeństwa.

Autorką kampanii edukacyjnej „Leki to NIE cukierki” jest dr n. farm. Magdalena Stolarczyk.

Mama trójki dzieci, blogerka, autorka artykułów w czasopismach polskich i zagranicznych, wykładowca na uczelniach wyższych i autorka szkoleń stacjonarnych i internetowych.

Farmaceutom pomaga zdobywać nową wiedzę i umiejętności a rodzicom tłumaczy zawiłości farmacji oraz mówi jak bezpiecznie stosować leki u siebie i swoich dzieci.

Pisze i mówi o bezpieczeństwie stosowania leków u dzieci, dorosłych, w czasie ciąży i w okresie laktacji.

Bo chce, aby każdy miał świadomość, że leki to NIE cukierki.

Opinie o warsztatach

“Witam, chciałam w swoim imieniu jako farmaceutki i mamy Krysi podziękować za cudowne warsztaty w przedszkolu. Dzieci i Panie zachwycone, materiały profesjonalne a w opinii wychowawców powinna być Pani przedszkolanką ( takie zaangażowanie i podejście do dzieci:) Myślę, że dzieci nie tylko będą po takich warsztatach bardziej świadome tego czym są leki, ale i zawód farmaceuty zyskuje w ich oczach. To co Pani robi to ogromny wkład w to, by w przyszłości działała realnie opieka farmaceutyczną a farmaceuta przestał być w oczach ludzi tylko sprzedawcą. Dziękuję!” Daria – mama Krysi:)

Jeżeli jesteś Rodzicem i jesteś zainteresowana/y warsztatami “Leki to nie cukierki” i chcesz aby takie warsztaty odbyły się w przedszkolu lub szkole Twojego dziecka – napisz do mnie maila farmaceutaradzi@op.pl lub wypełnij poniższy formularz – prześlę więcej informacji.

 
Jeżeli jesteś nauczycielem w szkole lub przedszkolu i chcesz abym z warsztatami przyjechała do Was i Twoich dzieci – napisz do mnie maila farmaceutaradzi@op.pl lub wypełnij poniższy formularz – prześlę więcej informacji.
Jeżeli podoba Ci się projekt, jego zamysł i znaczenie i chcesz zostać partnerem projektu tez napisz do mnie:)

 

zapraszam:)

Dr n. farm. Magdalena Stolarczyk

4 + 13 =

“Leki to NIE cukierki” – relacje z warsztatów

Partnerzy kampanii edukacyjnej

“Leki to NIE cukierki”

Jeżeli jesteś zainteresowana/y warsztatami “Leki to nie cukierki” – pierwsze inauguracyjne warsztaty odbędą się 7.10 na konferencji Food & Health Conference – zapraszam.
 
Jeżeli jesteś nauczycielem w szkole lub przedszkolu i chcesz abym z warsztatami przyjechała do Was i Twoich dzieci – napisz do mnie maila farmaceutaradzi@op.pl lub wypełnij poniższy formularz – prześlę więcej informacji.
Jeżeli podoba Ci się projekt, jego zamysł i znaczenie i chcesz zostać partnerem projektu tez napisz do mnie:)

 

zapraszam:)

Dr n. farm. Magdalena Stolarczyk

10 + 10 =