fbpx

probiotyk

Witam.

Rzeczywiście przy kuracji antybiotykowej zalecane jest podawanie probiotyków.

O tym co trzeba wiedzieć, kiedy musimy podać dziecku antybiotyk pisałam tutaj: https://farmaceuta-radzi.pl/antybiotyki/ Tam też krótko wyjaśniłam czym różnią się probiotyki, prebiotyki i synbiotyki  (ponieważ dostaję dużo zapytań właśnie o te produkty już zaczęłam przygotowywać większy wpis o nich – za kilka dni zapraszam na stronę)

A tymczasem teraz…..króciutko o –biotykach:)

Jednym z działań niepożądanych antybiotyków jest niszczenie fizjologicznej, naturalnej i dobroczynnej flory bakteryjnej organizmu co może objawiać się między innymi biegunką, wzdęciami, bólami brzucha, wymiotami, nudnościami czy brakiem apetytu. Zniszczenie flory bakteryjnej jelit osłabia dodatkowo organizm i czyni go podatnym na różne zakażenia. Aby zabezpieczyć florę jelitową i ewentualnie ją odbudować należy w trakcie antybiotykoterapii oraz po niej stosować probiotyki lub prebiotyki lub synbiotyki.

Probiotyki

Probiotyki (z języka greckiego pro bios – dla życia) to preparaty zawierające wyselekcjonowane kultury bakterii lub drożdży, które korzystnie wpływają na florę jelitową. Najczęściej probiotyki zawierają bakterie z rodzaju Lactobacillus i Bifidobacterium (np. Lactobacillus acidophilus, Lactobacillus casei, Lactobacillus reuteri, Lactobacillus rhamnosus, Bifidobacterium animalis, Bifidobacterium breve) lub drożdżaki Saccharomyces boulardii.

Prebiotyki 

Prebiotyki to substancje obecne w pożywieniu lub do niego wprowadzane. Mogą to być białka, tłuszcze, oligo- lub polisacharydy, które nie ulegają trawieniu, docierają do jelit i tam stymulują czyli wspomagają prawidłowy rozwój flory jelitowej. W odróżnieniu od probiotyków prebiotyki nie zawierają szczepów bakterii.

Synbiotyki 

Synbiotyki to połączenie probiotyku i prebiotykiem. Takie połączenie sprawia, że dostarczamy żywe kultury bakterii a ich namnażanie dodatkowo wzmacniane jest przez dodatek prebiotyku.

Należy tylko pamiętać, że takich preparatów nie podajemy łącznie z antybiotykiem tylko zachowujemy kilkugodzinną (co najmniej dwugodzinną) przerwę między podaniem antybiotyku a -biotykiem.

pozdrawiam

Magdalena Stolarczyk

Opublikowano: 17 lut 2015 o 11:40