fbpx

melatonina

Melatonina jest neurohormonem produkowanym przez szyszynkę. bierze udział w regulacji cyklu snu i czuwania. W ciągu dnia stężenie melatoniny we krwi jest niskie, natomiast wzrasta wieczorem, osiągając maksymalne stężenie we krwi pomiędzy 24:00 a 3:00.

Melatonina:

 • reguluje cykl snu i czuwania
 • ułatwia zasypianie
 • poprawia jakość snu
 • zmniejsza ilość przebudzeni w nocy

Wskazaniem do stosowania melatoniny są:

 • zaburzenia rytmu snu i czuwania
 • zaburzenia rytmu snu i czuwania związane ze zmianą stref czasowych
 • zaburzenia rytmu snu i czuwania związane z praca zmianową
 • leczenie pierwotnej bezsenności (czyli bezsenności bez przyczyny medycznej, psychicznej, środowiskowej) u pacjentów powyżej 55 r.ż.

Na rynku dostępne są następujące produkty zawierające melatoninę:

 • Circadin – melatonina 2 mg, tabletki o przedłużonym uwalnianiu, lek na receptę
 • Melatonina LEK-AM – melatonina 1 mg, 3 mg, 5 mg, tabletki, lek OTC
 • Tonasen – melatonina 5 mg, tabletki, lek OTC

Zasadniczą sprawą różniącą te produkty (oczywiście oprócz dostępności OTC lub na receptę) jest postać leku. Circadin w odróżnieniu od Melatoniny LEK-AM i Tonasenu występuje w postaci tabletek o przedłużonym uwalnianiu! Zadaniem takich tabletek jest zapewnienie stałego stężenia terapeutycznego substancji leczniczej (w tym przypadku melatoniny) w organizmie pacjenta przez czas dłuższy niż przy tabletkach zwykłych. Jeżeli podaje się lek w postaci tabletek zwykłych, wówczas substancja lecznicza zostaje z nich uwolniona a następnie wchłania się do krwi i uzyskuje tam stężenie terapeutyczne, niestety szybko (oczywiście w dużym uproszczeniu) ona spada i konieczne jest podanie kolejnej dawki leku. Natomiast tabletki o przedłużonym uwalnianiu mają zapewnić stężenie substancji leczniczej (w tym przypadku melatoniny) na stałym i skutecznym poziomie przez dłuższy czas – co tym zyskujemy? po pierwsze eliminujemy w ten sposób kilkakrotne w ciągu doby przyjmowanie leku, ograniczamy działania niepożądane i zmniejszamy sumaryczną dawkę leku (co nie oznacza, że on nie będzie działał).

Wskazaniem producenta do stosowania Circadinu jest leczenie pierwotnej bezsenności u pacjentów powyżej 55 r.ż. Takie wskazania zostały zarejestrowane w odpowiednim Urzędzie i dla tych wskazań Circadin jest zarejestrowany jako lek na receptę. Ponadto myślę, że postać tabletek o przedłużonym uwalnianiu nie jest tu bez znaczenia.

Myślę, że jeżeli chce Pan zminimalizować nieprzyjemne efekty jetlagu swobodnie może Pan zastosować któryś z preparatów dostępnych bez recepty. Trzeba tylko pamiętać o odpowiednim schemacie dawkowania:

W przypadku lotów na wschód: należy na 2 dni przed planowanym wylotem zacząć przyjmować 1–6 mg melatoniny ok. godziny 19.00, a następnie przez 4 dni 1–6 mg 1 h przed snem. W przypadku lotów na zachód: należy przyjmować 1–6 mg na 1 h przed snem przez 4 dni po przylocie.

I jeszcze krótka uwaga – nie wszyscy wiedzą, że kofeina znosi działanie melatoniny – dlatego bardzo ważne aby w czasie stosowania melatoniny nie spożywać lub bardzo ograniczyć spożycie napojów bogatych w kofeinę np.: kawy, herbaty, Coli.

Niestety na koniec słówko osobiste – z własnego doświadczenia wiem, że jetlag trzeba po prostu przetrwać i po kilku dniach organizm sam się przestawi – wiem nie jest to pocieszająceL

pozdrawiam

Magdalena Stolarczyk

Opublikowano: 8 lut 2015 o 00:37