fbpx

Zapewne każdy z Was się ze mną zgodzi – Internet jest potężny!

Jest źródłem wielu a nawet baaaardzoooo wielu informacji….także zdrowotnych, medycznych, leczniczych i „lekowych”…

Przecież nic bardziej prostszego – wpisać w wyszukiwarkę nurtujące nas pytanie/problem/schorzenie i w ciągu kilku sekund uzyskać odpowiedz…. – przecież każdy z nas tak robi:) – ja też…. (zapewne część z Was tak do mnie trafiła:)?)

Ciąża i laktacja to dwa bardzo ważne okresy w życiu kobiety i dziecka….Właśnie wtedy – My rodzice, często poszukujemy informacji dotyczących zdrowia i rozwoju dziecka, szukamy, porównujemy, zastanawiamy się co jeść oraz jakie leki czy suplementy diety przyjmować, aby z jednej strony nie zaszkodzić dziecku a z drugiej zapewnić mu wszystko co najlepsze…

Wszystko dobrze, jeżeli to poszukiwanie i pozyskiwanie informacji służy poszerzaniu wiedzy oraz uzyskaniu wskazówek co do dalszego postępowania – zawsze skonsultowanego z lekarzem… Gorzej, jeżeli zastępuje profesjonalną wizytę u lekarza lub jeszcze gorzej, jeżeli mami możliwością profilaktyki lub wyleczenia za pomocą „cudownej” mikstury o niewiadomym składzie i pochodzeniu…

Mam nadzieję, że potraficie przesiać te wiarygodne informacje od tych, łagodnie mówiąc, mniej wiarygodnych….a uzyskane informacje wskazują wam drogę, która zawsze (szczególnie w czasie ciąży i laktacji) powinna być skonsultowana z lekarzem…

Jeżeli tak – to gratulacje:) ale nie wychodźcie – może poniżej dowiecie się czegoś dodatkowego i przydatnego:)

Jeżeli nie – to dzisiaj podam Wam kilka linków do stron, które według mnie są bardzo wiarygodnym, dobrym i wartościowym źródłem informacji na temat leków, ich skuteczności i bezpieczeństwa stosowania w trakcie ciąży i w czasie karmienia piersią i nie tylko…

Zacznę od dwóch stron w języku polskim:

CENTRUM NAUKI O LAKTACJI

IMG_4399

Centrum Nauki o Laktacji to placówka kształcenia podyplomowego lekarzy, położnych i pielęgniarek w zakresie opieki nad matkami i dziećmi, opieki okołoporodowej, a zwłaszcza poradnictwa laktacyjnego oraz żywienia. Na stronie internetowej można znaleźć bardzo przydatne informacje (poparte publikacjami krajowymi i zagranicznymi) dotyczące karmienia piersią i wszystkiego co jest z tym związane. Również znajdują się tu informacje na temat stosowania leków w czasie laktacji…(w zakładce laktacyjny Leksykon Leków)

IMG_4402

W zakładce „Laktacyjny Leksykon leków” – można przeczytać o bezpieczeństwie stosowania leków w okresie laktacji oraz zapoznać się z klasyfikacją niektórych leków. W tabeli umieszczono również informację o bezpieczeństwie stosowania niektórych leków w czasie ciąży – poprzez wskazanie kategorii leku wg FDA.

IMG_4401

Moim zdaniem warto zapoznać się z tą stroną oraz zaglądać tu jeżeli macie jakieś pytania, wątpliwości lub problemy związane z karmieniem piersią.

CENTRUM INFORMACJI O LEKU

IMG_4410

Centrum Informacji o Leku to fachowy i niezależny serwis informacji o lekach zawierający:

  • spis leków, suplementów diety, wyrobów medycznych
  • informacje o wycofaniu, wstrzymaniu i ponownym dopuszczeniu do obrotu leków
  • publikacje i artykuły związane z lekami i farmakoterapią

Ponadto można zadać tu pytanie lub zgłosić działanie niepożądane leku. Co prawda na stronie mało jest danych o bezpieczeństwie stosowania leków w czasie ciąży i w okresie laktacji, ale znajdują się tu inne bardzo wartościowe i aktualne informacje o lekach i farmakoterapii – warto tu zaglądać i poszerzać swoją wiedzę…

I kilka linków do stron zagranicznych:

MOTHERISK

IMG_4404

Bardzo dobre, wiarygodne i wartościowe źródło informacji o bezpieczeństwie leków w czasie ciąży i laktacji – pełno przykładów, artykułów i publikacji naukowych.

LACTMED

IMG_4411

Baza LactMed zawiera informacje o lekach stosowanych w czasie laktacji. Znajdują się tu także informacje dotyczące oddziaływania innych substancji leczniczych na kobiety karmiące i ich dzieci. Ponadto można znaleźć tu dane o stopniu przenikania leku do mleka matki i do organizmu dziecka oraz ich ewentualnego wpływu  na niemowlę. Autorzy (w przypadku leków szkodliwych) wskazują ewentualną bezpieczną alternatywę. Wszystkie informacje poparte literaturą naukową. Korzystam i polecam.

MOTHERTOBABY

IMG_4412

Portal Mothertobaby przeznaczony jest dla kobiet w ciąży i kobiet karmiących oraz pracowników służby zdrowia niemniej jednak bardzo przydatne informacje znajdą tutaj również Ci nie zaliczani do tych grup a zainteresowani tematyką leków i farmakologii. Strona zawiera pełno fachowych i sprawdzonych informacji dotyczących bezpieczeństwa leków w ciąży i w czasie laktacji. Przedstawione tutaj dane poparte są dowodami naukowymi. Korzystam i polecam.

INFANTRISK

infantrisk

Kolejna (już ostatnia w moim zestawieniu) strona dostarczająca aktualnych i dokładnych informacji na temat stosowania leków w ciąży i w czasie karmienia. Można tutaj także znaleźć informacje dotyczące wpływu alkoholu i narkotyków na dziecko w czasie ciąży i w okresie laktacji. Ponadto dostępne są tu  informacje o schorzeniach często dotykających kobiety w ciąży i kobiety karmiące (nudności, bóle migrenowe, depresja). Warto odwiedzić i poczytać – pełno fachowych i wiarygodnych informacji.Polecam

Te strony – wg mnie warte odwiedzenia – zawierają informacje fachowe, profesjonalne i poparte licznymi badaniami naukowymi i publikacjami. Oczywiście w internecie jest wiele innych stron i serwisów zawierających bardzo szczegółowe informacje na temat stosowania leków w ciąży i w czasie laktacji. Niestety do niektórych z nich dostęp jest płatny i nie dla każdego możliwy. Dlatego też dzisiaj wymieniłam darmowe serwisy. Jeżeli macie problem z uzyskaniem jakieś informacji – napiszcie a ja postaram się pomóc:)

Na koniec chciałam zaznaczyć, że to, że polecam te strony nie oznacza, że każę Wam bezwzględnie stosować się do informacji i rad tam umieszczonych. Jedynie wskazuję Wam gdzie szukać informacji, które mogą być przydatne i mogą stanowić podstawę do rozmowy z lekarzem. Pamiętajcie, że wszelkie informacje znalezione w internecie (szczególnie dotyczące stosowania leków w czasie ciąży, w trakcie laktacji i u dzieci) przed ich wprowadzeniem w swoje życie i życie Waszych dzieci, należy skonsultować z lekarzem, który posiada wiedzę na temat zdrowia, chorób oraz leków stosowanych przez Państwa.

A Wy znacie te strony? Korzystacie? A może znacie jakieś inne portale/serwisy informacyjne o lekach i bezpieczeństwie ich stosowania w czasie ciąży i laktacji? Polecicie mi i innym czytelnikom?

Kolejny wpis z serii “Leki w ciąży” by  Farmaceuta-radzi.pl będzie o stosowaniu leków przeciwbólowych w ciąży – zapraszam za kilka dni:)


zdjęcie: www.pixabay.com


Opublikowano: 1 kwi 2015 o 19:18