fbpx

Karmienie piersią jest najlepszym i najbardziej optymalnym sposobem żywienia noworodków, niemowląt i małych dzieci. Ze względu na wyjątkowe znaczenie karmienia naturalnego i jego korzystne oddziaływanie na zdrowie dziecka, mamy i społeczeństwa, wszystkie autorytety w dziedzinie zdrowia dzieci, określają karmienie piersią jako „złoty standard” i rekomendują wyłączne karmienie piersią do 6 m. ż. dziecka a następnie kontynuowanie tego karmienia, przy równoczesnym rozszerzaniu diety dziecka, tak długo jak mama i dziecko sobie tego życzą.

Niestety w Polsce zbyt mało dzieci karmionych jest piersią. Szacuje się, że w 6 miesiącu życia, czyli w tym wieku, do którego zalecane jest wyłączne karmienie piersią, tylko 10% polskich dzieci jest tak karmionych. Jednym z powodów zbyt szybkiego odstawienia dziecka od piersi jest konieczność stosowania przez mamę leków. W społeczeństwie cały czas pokutuje przekonanie, że „mama karmiąca nie może stosować żadnych leków, a jeżeli musi to powinna odstawić dziecko od piersi”. To jest MIT, niestety często powielany przez pracowników służby zdrowia. A tak naprawdę tylko niewielka ilość substancji leczniczych jest bezwzględnie przeciwwskazana w okresie laktacji, a większość leków może być bezpiecznie stosowana w czasie karmienia piersią – oczywiście wtedy, kiedy jest to konieczne, po uprzedniej konsultacji z lekarzem, w właściwych, rekomendowanych dawkach oraz przy zachowaniu odpowiednich środków ostrożności.

Niestety w Polsce cały czas brakuje rzetelnych źródeł naukowych na ten temat. Często zagadnienie to traktowane jest jako temat tabu lub zwyczajnie jest bagatelizowane. Łatwiej przecież zalecić mamie karmiącej odstawienie dziecka od piersi niż przeszukać bazy naukowe i odnaleźć merytoryczne informacje o bezpieczeństwie stosowania danego leku w czasie karmienia piersią. A takie podejście jest błędne, nieprawidłowe i przynoszące więcej szkody niż pożytku, zarówno dla zdrowia dziecka, mamy jak i całego naszego społeczeństwa. Dlatego też trzeba i należy o tym mówić.

I właśnie zamierzam o tym mówić w Pile trakcie wykładu “Leki podczas karmienia piersią” w ramach Mlekoteki i Tygodnia Promocji Karmienia Piersią w Pile. Będę tam na zaproszenie mojej koleżanki z kursu Promotorów Karmienia Piersią, inicjatorki i organizatorki tego wydarzenia  – Agnieszki Fechner (Mamilla)

W trakcie wykładu przedstawię najważniejsze i najbardziej aktualne dane dotyczące bezpieczeństwa farmakoterapii mamy karmiącej. Opowiem o tym co się dzieje z lekiem w organizmie mamy karmiącej, jak przenika on do mleka mamy i czy fakt ten jednoznacznie wskazuje na niebezpieczeństwo dla zdrowia dziecka. Przedstawię najnowsze dane dotyczące najpowszechniej stosowanych substancji leczniczych i ich stosowania w okresie karmienia piersią oraz omówię zasady bezpiecznej farmakoterapii w tym okresie. Ponieważ w społeczeństwie krąży wiele mitów, dotyczących stosowania leków w czasie laktacji, postaram się z nimi zmierzyć i je obalić. Będzie też czas na pytania:)

Jeżeli ktoś jest z okolic Piły – serdecznie zapraszam na mój wykład 25 maja 2016 r. . Zapraszam też na inne wykłady z tego cyklu, które się tam odbędą. Agnieszka naprawdę się postarała i zorganizowała wyjątkowe wydarzenie i zaprosiła do współpracy wielu wyjątkowych gości. Naprawdę warto:)

Poniżej plakat z programem:

plakat piła