fbpx

sambucol czy lek przeciwgorączkowy

O gorączce u dzieci pisałam cykl artykułów, który można znaleźć tutaj: https://farmaceuta-radzi.pl/category/goraczka-u-dzieci/ zapraszam do lektury:)

Co do Pani pytania:

Sambucol® jest dietetycznym środkiem spożywczym specjalnego przeznaczenia żywieniowego zalecanym w grypie, przeziębieniu oraz w profilaktyce grypy w celu wspomagania naturalnych funkcji układu immunologicznego. Sambucol® zawiera wyciąg z owoców bzu czarnego – o który pisałam tutaj: https://farmaceuta-radzi.pl/owoce-bzu-czarnego-sklad-dzialanie-zastosowanie/. Owoce bzu czarnego w medycynie tradycyjnej polecane są w przeziębieniach i chorobach przebiegających z gorączką jako środki napotne. Niemniej jednak nie jest to działanie silne.

Jeżeli u dziecka występuje temperatura ciała poniżej 38°C (czyli tzw. stan podgorączkowy) lub 38-38,5°C (czyli tzw. gorączka umiarkowana) a dziecko jest w dobrej kondycji można wstrzymać się z podaniem leku przeciwgorączkowego i zastosować np.: Sambucol® (jeżeli dziecko ma objawy infekcji wirusowej).

Niektóre dzieci przy temperaturze 38,5°C będą skakać, biegać i bawić się a niektóre dzieci stan podgorączkowy „zwali totalnie z nóg”. Co więcej zdarza się tak, że przy jednej infekcji dziecko bardzo źle znosi podwyższoną, a przy innej infekcji to samo dziecko przy podobnej temperaturze może przenosić góry:) Jeżeli dziecko źle znosiło gorączkę lub w przeszłości miało drgawki gorączkowe dobrze jest podać leki zanim temperatura będzie za wysoka. Dlatego też ja przede wszystkim radzę obserwować dziecko – bo nikt inny niż my rodzice nie zna dziecka i to my rodzice jako pierwsi wychwycimy niepokojące objawy.

Lek przeciwgorączkowy zawierający paracetamol (https://farmaceuta-radzi.pl/paracetamol/) lub ibuprofen https://farmaceuta-radzi.pl/ibuprofen/ należy podać dziecku, jeżeli temperatura ciała dziecka wynosi powyżej 38,5°C – oczywiście należy pamiętać o odpowiednim dawkowaniu i o odpowiedniej częstotliwości podawania.

Opublikowano: 11 lut 2015 o 23:39