fbpx

Temat stosowania leków w czasie laktacji jest tematem obszernym, trudnym, skomplikowanym i bardzo problemowym – bo z jednej strony jest karmiąca Mama i jej problem zdrowotny a z drugiej strony dziecko i ewentualny wpływ stosowanego przez mamę leku na maleństwo.

Mamy często, ze strachu przed niekorzystnym oddziaływaniem leku/leków na dziecko, rezygnują z leczenia lub co gorsza decydują się odstawić dziecko od piersi. Niestety taki pogląd często jest utrwalany przez wielu lekarzy i farmaceutów… A niepotrzebnie… Bowiem okazuje się, że istnieje, tak naprawdę tylko niewielka ilość substancji leczniczych bezwzględnie przeciwwskazanych w czasie laktacji, a większość leków może być stosunkowo bezpiecznie stosowana w okresie karmienia piersią, oczywiście po uprzedniej konsultacji z lekarzem, w rekomendowanych i odpowiednich dawkach oraz przy zachowaniu określonych środków ostrożności.

Jeżeli karmisz piersią i z różnych powodów musisz zacząć przyjmować jakiś lek, a nie wiesz czy jest to bezpieczne dla Twojego dziecka, to zanim zrezygnujesz z farmakoterapii lub odstawisz dziecko od piersi przeczytaj mój tekst w Kwartalniku Laktacyjnym – Karmienie piersią i stosowanie leków.

zdjęcie: pixabay.com

 

Opublikowano: 30 cze 2015 o 09:56