fbpx

malarone

Po pierwsze przed takim wyjazdem konieczna jest konsultacja z lekarzem – specjalistą chorób tropikalnych. Ma on największą wiedzę i doświadczenie w wyborze profilaktyki przeciwmalarycznej w zależności od rejonu w jaki się Państwo wybierają (czasem profilaktyka nie jest wymagana). Ponadto doradzi on na temat szczepień (zalecanych lub wymaganych), ewentualnych środkach ostrożności, jakie trzeba zachować już po przybyciu na miejsce. Fajna strona i wstępne (podstawowe) informacje można znaleźć na stronie http://www.medycynatropikalna.pl

Co do leku Malarone…

Nazwa Malarone to nazwa handlowa. Lek ten w swoim składzie zawiera dwa składniki atowakwon i chlorowodorek proguanilu. Lek ten wykazuje skuteczność w stosunku do form krwinkowych i tkankowych Plasmodium falciparum.

Dla przypomnienia Plasmodium falciparum – zarodziec sierpowy jest jednym z gatunków pierwotniaków, które wywołują malarię u ludzi. Pierwotniak ten (tak jak i inne gatunki wywołujące malarię) charakteryzuje się złożoną przemianą pokoleń, gdzie człowiek jest żywicielem pośrednim a komar żywicielem ostatecznym. W trakcie rozwoju pierwotniak zmienia swoje formy rozwojowe i w zależności od postaci może znajdować się w krwinkach czerwonych – erytrocytach (wówczas mówimy o postaciach krwinkowych) oraz w hepatocytach (komórkach wątroby) i węzłach chłonnych (postacie tkankowe). Dlatego tak bardzo ważne aby zastosowany lek czy to w profilaktyce czy w leczeniu malarii działał na obie postacie…(tak jak Malarone).

Malarone jest stosowany w profilaktyce i wtedy:

Lek zaczyna się przyjmować doustnie na jeden dzień przed przyjazdem w rejon zagrożony malarią. Następnie codziennie o tej samej porze należy przyjmować 1 tabletkę. Po wyjeździe z rejonu zagrożenia należy jeszcze przez 7 dni przyjmować ten lek. Taką kurację należy zawsze przeprowadzić do końca – nie należy kończyć przed czasem bo zwiększa się ryzyko, że nie wszystkie zarodźce zostały zniszczone i profilaktyka może być nie skuteczna.

Malarone jest stosowany w leczeniu malarii i wtedy:

O stosowaniu Malarone w przypadku leczenia malarii decyduje lekarz. Jeżeli w trakcie pobytu w rejonie zagrożonym lub po powrocie z niego pojawią się objawy grypopodobne koniczna jest konsultacja z lekarzem!

Jest to lek na receptę i tak czy owak konieczna jest wizyta u lekarza – do której zachęcam.

pozdrawiam

Magdalena Stolarczyk

Opublikowano: 1 lut 2015 o 14:49