fbpx

Ktoś mi ukradł konto na Instagramie!

Zanim to do mnie dotarło minęło kilkanaście-kilkadziesiąt minut niedowierzania i zastanawiania się, czemu nie mogę wejść do siebie na Instagram. Przecież zawsze bez problemu wchodziłam. A teraz wyskakiwało mi okienko logowania i po wpisaniu nazwy użytkownika pojawiał się komunikat, że nazwa użytkownika jest nieprawidłowa. Próbowałam kilkanaście razy – nic to nie dawało, komunikat cały czas był ten sam.

Po kilkunastu minutach wszystko stało się jasne!

Moje konto na Instagramie było, opis mojego konta był, moje zdjęcie profilowe było i wszystkie wstawiane do tej pory zdjęcia i opisy też były. Tylko konto nie nazywało się już farmaceuta_radzi tylko lenard__30_77!

Jak odzyskać konto na instagramie?

Wtedy stało się jasne, że moje konto zostało skradzione! Ktoś włamał się na konto, zmienił nazwę użytkownika, adres mailowy i hasło i przez to ja straciłam do niego dostęp.

 

Szok, niedowierzanie, bezsilność i złość.

 

Tyle pracy włożone w prowadzenie konta – kilkaset zdjęć, masa wiedzy i o wiele więcej serca i duszy. I teraz wszystko stracone. W ciągu kilku minut. Nie miałam dostępu. Nie wiedziałam co gorsze. Czy to, że nie mam dostępu czy to, że tam nadal są moje zdjęcia i ktoś może z tym zrobić wszystko co chce. W pewnym momencie wolałam już, żeby konto było zlikwidowane, bo przynajmniej wtedy miałabym pewność, że nikt nie ma dostępu do moich zdjęć.

 

Bardzo szybko stało się też jasne, że odzyskanie konta wcale takie łatwe nie będzie. W sieci znaleźć można wiele informacji o skradzionych i nieodzyskanych kontach. Na szczęście można też znaleźć sporo wpisów i postów o tym, że niektórym się to udało.

 

Pierwszym takim wpisem, na który natknęłam się w sieci był wpis i schemat/instrukcja odzyskiwania konta na blogu Moje Idealia. Pomyślałam, że skoro Autorce bloga się to udało to i mi się uda. Wtedy po raz pierwszy pojawiła się nadzieja. Co prawda akurat ta procedura mi nie pomogła, ale dała mi o wiele więcej. Dała mi nadzieję, że nie wszystko stracone.

 

Bardzo pomocna była dla mnie grupa na Facebook-u: Instagram PL O tej grupie dowiedziałam się od Ani – autorki bloga Będąc Młodym Farmaceutą. W opisie grupy znajduje się link do postu z instrukcją jak odzyskać konto na Instagramie. I to mi bardzo pomogło. Właściwie mogę powiedzieć, że dzięki tej grupie i dzięki informacjom z tego posta jestem na Instagramie.

Niestety zanim odzyskałam konto minęło trochę czasu. Nie udało mi się za pierwszym razem. Nie udało mi się za drugim i za trzecim, bo wiem, że robiłam błędy. Ale w końcu się udało. Odzyskałam swoje konto.

O swoich przejściach z utratą konta opowiedziałam u siebie na Instagramie. Więc jeżeli jesteś ciekawy/ciekawa – relację zapisałam w wyróżnionych TU. Wtedy dostałam kilkaset maili/widomości z zapytaniem jak to zrobiłam.

No właśnie jak ja to zrobiłam?

Poniżej instrukcja, krok po kroku jak ja to zrobiłam. Niestety nie wiem i nie mogę zagwarantować, że ten sposób sprawdzi się u każdego – ale warto spróbować.

Jak odzyskać konto na Instagramie?

 • Po pierwsze, jeżeli coś się dzieje z Twoim kontem, nie masz do niego dostępu to warto sprawdzić czy to konto jest jeszcze na Instagramie. W tym celu poproś znajomych, aby wyszukali Twoje konto lub sam załóż szybko nowe konto. Stracone konto możesz wyszukać po nazwie użytkownika lub po używanych przez siebie hasztagach.

 

 • Jeżeli odnalazłeś/aś swoje konto – to super. Zrób screen ekranu i zapisz nazwę użytkownika.

Jak odzyskać konto na instagramie

 • Jeżeli nie odnalazłeś/aś swojego konta – spróbuj jeszcze raz, niestety nie wiem co wtedy trzeba zrobić, ale na pewno znajdziesz na ten temat informacje i pomoc na grupie facebookowej: InstagramPL

 

 • Jeżeli znasz już nazwę użytkownika – wyloguj się z Instagrama.

 

 • W miejscu nazwy użytkownika wpisz nową nazwę swojego konta – czyli nazwę, którą wprowadził złodziej i następnie kliknij “Nie pamiętasz hasła?”

jak odzyskać konto na Instagramie?

 • Po kliknięciu pojawia się  nowy ekran.

 • Na nowym ekranie, w miejscu “nazwa użytkownika” wpisz po raz kolejny nową nazwę swojego konta

jak odzyskać konto na instagramie

 • kliknij „Potrzebujesz dodatkowej pomocy?”

 • zostaniesz przekierowany do formularza, który musisz wypełnić

 • Jeżeli nie przekierowuje Cię na taki formularz – po pierwsze spróbuj kilka razy, a jeżeli nadal nie udaje się to poszukaj pomocy i wskazówek na grupie facebookowej: InstagramPL

 

 • Jeżeli przekierowuje Cię do formularza wypełnij kolejne rubryki:
  1. Wpisz adres e-mail użyty do rejestracji Twojego skradzionego konta – jest to bardzo ważne – bo Instagram w pierwszej kolejności to sprawdza i po tym weryfikuje Twoją tożsamość (tak doczytałam:))
  2. Podaj kontaktowy adres e-mail. I tu są zdania podzielone czy wpisywać ten sam, na który była rejestracja konta czy inny, bo wg niektórych podanie starego jest bez sensu. Napiszę tak – próbowałam i stary, czyli ten sam, który użyłam do rejestracji konta i próbowałam kilku innych, również nowych, które stworzyłam na potrzeby tej procedury. Ostatecznie odzyskałam konto przy wprowadzeniu w tym polu adresu e-mail, który użyłam do rejestracji konta
  3. Następnie zaznacz: „konto osobiste ze zdjęciami, na których jestem” Jeżeli na Twoim koncie znajdują się Twoje zdjęcia, wtedy Instagram może dokonać weryfikacji Twojego tożsamości – o tym jak to robi – poniżej
  4. Następnie zaznacz: „Moje konto zostało zaatakowane przez hakera”
  5. W polu „dodatkowe informacje” opisz krótko problem – z doświadczenia z kilkunastoma wysłanymi mailami zauważyłam, że nie ma znaczenia jak szczegółowo opisywałam tu zaistniałą sytuację
  6. Wciśnij „proszę o pomoc”

 •  I czekaj.

 

 • w ciągu kilku-kilkunastu minut po uzupełnieniu tego formularza, na maila podanego do kontaktu przychodził mail automatyczny od Instagrama. W mailu tym zawarte były instrukcje co dalej należy zrobić. Treść maila była następująca:

 

 • Po wysłaniu wiadomości ze zdjęciem i odręcznie napisanym kodem przychodził kolejny mail. Nie była to odpowiedz na poprzednia wiadomość, tylko oddzielna instrukcja i prośba o podanie kolejnych informacji.

 • Jeżeli wszystko zostało dobrze wypełnione (u mnie dopiero z którymś razem) przychodziła informacja, że moja tożsamość została potwierdzona i podany został link do zresetowania hasła. Nowe hasło musiałam potwierdzić poprzez wprowadzenie kody otrzymanego sms-em. I jak tu wszystko było ok – po kilkudziesięciu godzinach stresu, frustracji, złości, bezsilności i nadziei dostałam się do swojego konta.

 

Po przejściu pomyślnie całej tej procedury weszłam na swój profil i okazało się, że rzeczywiście nazwa użytkownika i mail został zmieniony. Wprowadziłam z powrotem swoje dane i w ustawieniach aktywowałam uwierzytelnianie dwuskładnikowe.

Udało się. Odzyskałam swoje konto i jestem znowu na Instagramie – szczęście i wielka radość. Ale co się nadenerwowałam to moje:(

Owszem możecie teraz powiedzieć – “A gdzie uwierzytelnianie dwuskładnikowe? Nie miałaś? To sama jesteś sobie winna!”

Rzeczywiście przyznaję się – nie miałam aktywowanego uwierzytelniania dwuskładnikowego i tak zgadzam się to moja wina. Ale zanim zaczniesz mnie oceniać – sprawdź czy Ty masz je zrobione. Bo okazuje się, że wiele osób z którymi rozmawiam nie ma tego zrobionego. Co więcej dostałam kilka wiadomości, że zdarzają się sytuacje skradzionych kont pomimo uwierzytelniania dwuskładnikowego:(

Oczywiście ja wiem, że konto na Instagramie to nic takiego – to tylko konto, które da się odbudować. Ale bardziej od utraty konta boli ogromna bezsilność i świadomość, że ktoś, dla jakiegoś niewiadomego dla Was celu włamał się do Waszej przestrzeni i robi tam co chce. To jest najgorsze. I naprawdę nie życzę tego nikomu. A jeżeli już się komuś tak przydarzy mam nadzieję, że choć w małym stopniu moja historia i powyższa instrukcja mu pomoże.