fbpx


We wczorajszym wpisie wyjaśniłam co to jest gorączka, jaka powinna być prawidłowa temperatura ciała dziecka, co to jest stan podgorączkowy, gorączka umiarkowana i wysoka. Dzisiaj napiszę co zrobić gdy u dziecka pojawia się gorączka?

Większość osób zapewne odpowie – podać lek obniżający gorączkę – ale czy od razu zaczynamy od leków?

Leki obniżające gorączkę podaje się dziecku z wysoka gorączką, czyli z temperaturą ciała powyżej 38,5°C.

Ale co z dziećmi mającymi stan podgorączkowy (do 38°C) lub gorączkę umiarkowaną (38-38,5°C)?

IMG_3646

W badaniach klinicznych wykazano korzystny wpływ umiarkowanej gorączki na przebieg zakażeń wirusowych i bakteryjnych u ludzi. Według Autorów tych badań umiarkowana gorączka skraca czas trwania choroby, łagodzi objawy infekcji oraz zmniejsza śmiertelność a także pobudza układ odpornościowy do walki. Dlatego też nie spieszmy się z podaniem leków przeciwgorączkowych pozwólmy aby organizm dziecka sam spróbował pokonać infekcję.

Oczywiście do wszystkich tego typu zaleceń należy podchodzić rozsądnie i nie upierać się, że lek podajemy dopiero od 38,5°C a przy 38,4°C czekamy! Niektóre dzieci przy temperaturze 38,5°C będą skakać, biegać i bawić się a niektóre dzieci stan podgorączkowy „zwali totalnie z nóg”. Co więcej zdarza się tak, że przy jednej infekcji dziecko bardzo źle znosi podwyższoną, a przy innej infekcji to samo dziecko przy podobnej temperaturze może przenosić góry:) Jeżeli dziecko źle znosiło gorączkę lub w przeszłości miało drgawki gorączkowe dobrze jest podać leki zanim temperatura będzie za wysoka. Dlatego też ja przede wszystkim radzę obserwować dziecko – bo nikt inny niż my rodzice nie zna dziecka i to my rodzice jako pierwsi wychwycimy niepokojące objawy.

Jako przykład mogę podać swoje dzieci. Pierwszym objawem narastającej temperatury u moich dzieci są szkliste oczy i jakiś taki „niewyraźny” wygląd. Pojawia się rozdrażnienie, płaczliwość, zmęczenie zupełnie bez powodu. Czasem jest tak, że jeżeli temperatura narasta im bardzo szybko pojawiają się lodowate! i spocone ręce i stopy – wtedy wiem, że to nie przelewki. Wówczas nawet jeżeli termometr wskazuje 38°C (lub mniej) podaję dzieciom leki przeciwgorączkowe.

No dobrze ale wróćmy do sytuacji stanu podgorączkowego i umiarkowanej gorączki u dziecka – O czym trzeba pamiętać i co robić?

  • Dziecko powinno być odpowiednio ubrane – odpowiednio to nie znaczy na cebulkę w pokoju z rozkręconym grzejnikiem i zamkniętym oknem! Wczoraj pisałam o hipertermii – czyli sytuacji, która nie zależy od ośrodka termoregulacji a może być spowodowana zmniejszoną utratą ciepła przy zbyt ciepłym ubraniu. Dlatego też na początek zdejmijmy z dziecka niepotrzebne okrycia – niech będzie ubrane w lekkie i przewiewne ubrania! Czasem jest tak, że dziecko odczuwa zimno i będzie buntować się przed rozebraniem. Dlatego tez początkowo, gdy gorączka narasta dziecko można okryć ale trzeba pamiętać, ze zbyt mocne otulanie szkraba swetrami, kocami, kołderkami może doprowadzić do przegrzania organizmu. Trzeba też sprawdzać, czy dziecko nie spociło się – jeżeli tak to mokre ubranko należy zmienić. Pocenie jest naturalnym sposobem chłodzenia się organizmu ale jest również sposobem na nadmierną utratę wody i substancji mineralnych z organizmu i szybkie odwodnienie – dlatego też należy pamiętać o podawaniu dziecku dużej ilości picia!
  • Dziecko powinno znajdować się w pomieszczeniu wywietrzonym. Optymalna temperatura w pokoju powinna wynosić ok 20-21°C. Jeżeli w pokoju mamy rozkręcone grzejniki i zamknięte okno temperatura jest zdecydowanie wyższa – dlatego tez należy pokój kilka razy dziennie wietrzyć! Trzeba również pamiętać o nawilżaniu powietrza – aby powietrze nie było zbyt suche!
  • Okłady. Aby obniżyć gorączkę można zastosować chłodne okłady na czoło oraz kark dziecka. Takie okłady mogą być przygotowane z ręcznika zmoczonego w letniej wodzie, z zamrożonego kompresu żelowego owiniętego w ręcznik (tak nam zaserwowali kiedyś w szpitalu) lub z hydrożelowych plastrów chłodzących (np.: Apap lub Termostop Baby). Można również wykonać okłady na łydki lub nadgarstki dziecka. Trzeba pamiętać, żeby okłady zmieniać co 15-20 minut.
  • Letnia kąpiel. Aby obniżyć gorączkę można również wykąpać dziecko w wodzie o temperaturze niższej o 1°C niż temperatura ciała dziecka!!!! Nie wolno kąpać dziecka w zimnej/lodowatej wodzie!!!! – Może to doprowadzić do szoku termicznego!!! Dodatkowo w niskiej temperaturze następuje obkurczenie się naczyń krwionośnych i ciepło nie ma jak uciekać!!!!
  • Leki ziołowe. Czasem dobrym sposobem obniżenia umiarkowanej gorączki jest zastosowanie leków, zawierających wyciągi roślinne np: suchy ekstrakt z lipy (Tiliae inflorescentiae extractum siccum). Wykazuje działanie napotne i obniżające gorączkę oraz łagodzące kaszel.

Niestety czasem jest tak, ze mimo naszych działań temperatura dziecka wzrasta – wówczas należy zastosować lek obniżający gorączkę.

Jakie mamy możliwości wyboru – o tym jutro….

Opublikowano: 10 gru 2014 o 23:26