fbpx

Pisząc o lekach w ciąży nie sposób nie zatrzymać się na chwilkę (a nawet bardzo długą chwilę) przy witaminach oraz makro- i mikroelementach, które są niezbędne w tym okresie i często ich suplementacja zalecana jest przez lekarzy.

medications-342463_1280 (1)

Dlatego w najbliższym czasie przygotuję szczegółowe informacje dotyczące niektórych witamin, makro- i mikroelementów i ich znaczenia w okresie ciąży (w szczególności kwasu foliowego, witaminy D, żelaza, jodu oraz DHA) a tymczasem dzisiaj kilka słów wprowadzenia…

Zacznijmy od początku i od podstaw:

Po pierwsze:

Ciąża to szczególny okres w życiu kobiety i jej przyszłego dziecka. To czas, kiedy prawidłowy rozwój dziecka zależy od wielu czynników miedzy innymi od stanu zdrowia kobiety i zwiększonego zapotrzebowania jej organizmu na składniki odżywcze – nie tylko na składniki podstawowe takie jak białka, tłuszcze i węglowodany ale również na witaminy, makro- i mikroelementy.

Po drugie:

Podstawowym źródłem witamin oraz makro- i mikroelementów w ciąży powinna być odpowiednia, racjonalna, dobrze skomponowana dieta!

salad-374173_640

Niestety na diecie aż tak dobrze się nie znam więc nie chcę i nie będę zabierać głosu w tej kwestii – natomiast w swoich kolejnych wpisach skupię się na składnikach (witaminach, makro- i mikroelementach) preparatów wieloskładnikowych przeznaczonych dla kobiet w ciąży, dostępnych na rynku, niezbędnych i/lub zalecanych kobietom w ciąży.

Po trzecie:

Stosowanie produktów, zawierających witaminy, makro- i mikroelementy, powinno być skonsultowane z lekarzem prowadzącym ciążę, który dobierze i zleci produkty indywidualnie dopasowane do zapotrzebowania ciężarnej.

Już widzę to Wasze kiwanie głowy z politowaniem, zwątpienie i niedowierzanie… Tak… wiem… jak to wygląda w praktyce….– (oczywiście nie chcę uogólniać, bo zdarzają się lekarze, którzy poświęcają więcej uwagi temu zagadnieniu)  – ale….

Wizyta u ginekologa, początek ciąży (ewentualnie planowanie ciąży) i pytanie ginekologa:

  • Łyka Pani jakieś witaminy?
  • Nie?
  • To proszę kupić jakieś w aptece – i łykać…

Któraś z Was tak miała? Bo ja tak….

Co więcej sama miałam bardzo duży problem z wyborem odpowiedniego preparatu multiwitaminowego – stałam, dumałam, pytałam, zastanawiałam się i porównywałam. Było ciężko – bo wybór ogromny a i chęć zapewnienia i dostarczenia mojemu dziecku wszystkiego co najlepsze – ogromna:)

medications-535057_1280

Po czwarte:

Zarówno niedobór, jak i nadmiar witamin i składników mineralnych może być groźny dla rozwoju dziecka dlatego nie należy przesadzać z suplementacją (zresztą tak jak ze wszystkim trzeba zachować umiar)

Po piąte:

Nie należy przyjmować jednocześnie kilku preparatów o podobnym lub wręcz tym samym składzieze względu na możliwość przyjęcia zbyt dużych dawek substancji!

Po szóste:

Zapotrzebowanie na witaminy i składniki mineralne zmienia się wraz z przebiegiem ciąży, dlatego też wybór i stosowanie preparatów powinno być dostosowane odpowiednio do potrzeb poszczególnych trymestrów ciąży.

Po siódme:

Preparaty przeznaczone dla kobiet w ciąży mogą zawierać:

Witaminy: Kwas foliowy, Witaminę B2, Witaminę B6, Witaminę E, Witaminę B1, Witaminę C, Witaminę H, Kwas pantotenowy, Witaminę B12, Witaminę A, Witaminę D,

Makro-i mikroelementy: Żelazo, Magnez, Jod, Wapń, Fosfor, Cynk, Miedź, Chrom, Selen

Wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega-3: DHA – kwas dokozaheksaenowy, EPA – kwas eikozapentaenowy

Po ósme:

Witaminy i składniki mineralne, ich znaczenie w czasie ciąży oraz skutki wynikające z ich ewentualnego niedoboru lub nadmiaru są tematem bardzo złożonym i trudnym – dlatego też planuję przygotować oddzielne wpisy dotyczące poszczególnych związków – także zaglądajcie do mnie na stronę 🙂

do zobaczenia i do przeczytania:)


zdjęcia: http://pixabay.com/


 

 Opublikowano: 23 kwi 2015 o 10:47