Często u niemowląt i małych dzieci w buzi pojawiają się pleśniawki. Jest to spowodowane zachwianiem równowagi pomiędzy bakteriami a drożdżakami znajdującymi się w jamie ustnej w trakcie i po antybiotykoterapii, po leczeniu glikokortykosteroidami wziewnymi a także w czasie ząbkowania lub w przypadku nieprzestrzegania higieny.
Co zrobić, gdy pojawią się pleśniawki:
- Przetrzeć/posmarować jamę ustną dziecka (język, podniebienie, wewnętrzną stronę policzków, dziąsła, wargi) 1% wodnym roztworem fioletu gencjanowego – ja osobiście bardzo ten sposób lubię i go polecam. Sposób postępowania: Na umyte ręce nałożyć rękawiczkę, na palcu wskazującym owinąć jałowy gazik (5x5cm) i nasączyć go roztworem gencjany. Energicznym, zdecydowanym ruchem posmarować jamę ustną dziecka. Powtarzać 2 razy w ciągu doby. Dziecko w trakcie takiego leczenia może i wygląda mało estetycznie (zawsze ubrudzi się też buzia dziecka) ale sposób jest tani i naprawdę działa – sama sprawdziłam.
- Przetrzeć/posmarować jamę ustną dziecka (język, podniebienie, wewnętrzną stronę policzków, dziąsła, wargi) roztworem wody utlenionej. Postępować podobnie jak w przypadku smarowania roztworem gencjany. Zabieg powtarzać 4 razy dziennie. Można przed posmarowaniem jamy ustnej roztworem wody utlenionej przetrzeć język dziecka gazikiem nasączonym wodą w celu starcia nalotu, jaki tworzy się w przypadku zakażeń drożdżakami.
- Można przed posmarowaniem jamy ustnej roztworem gencjany lub wody utlenionej przetrzeć język dziecka gazikiem nasączonym wodą w celu starcia nalotu, jaki tworzy się w przypadku zakażeń drożdżakami. Można również nakropić na język kilka kropli witaminy C – grzyby nie lubią środowiska kwaśnego.
- Można zastosować preparaty dostępne w aptece bez recepty np.:
- Aphtin – (200 mg/g roztwór do stosowania w jamie ustnej czteroboran sodu (Natrii tetraboras)). 1-2 krople płynu nanosić na chorobowo zmienione miejsce 2-3 razy dziennie. U dzieci powyżej 1 r.ż. stosować maksymalnie 3-5 dni – ze względu na możliwość wchłonięcia substancji leczniczej i wywołania działań niepożądanych. U dzieci poniżej 1 r.ż. stosować po konsultacji z lekarzem.
- Dezaftan med – żel do stosowania w jamie ustnej. 1-2 krople żelu nanosić na chorobowo zmienione miejsce 3-4 razy dziennie.
- Należy pamiętać o podawaniu preparatów zawierających bakterie probiotyczne – w kroplach (np: Trilac Plus lub Dicoflor) lub w kapsułkach (Trilac Plus, Dicoflor, Acidolac).
- Jeżeli pojawiają się pleśniawki (w szczególności u małych dzieci) dobrze jest skonsultować się z lekarzem pediatrą, który być może zaleci preparat na receptę – Nystatyna – granulat do przygotowywania zawiesiny doustnej i pędzlowania jamy ustnej (100000 j.m./ml). Jeżeli to nie pomoże najprawdopodobniej konieczny będzie silniejszy lek na receptę zawierający flukonazol o działaniu przeciwgrzybiczym.
Opublikowano: 6 lis 2014 o 14:25