fbpx

Każdy z nas je ma.

 

Jedne są większe, drugie mniejsze,

 

jedne ładniejsze, drugie brzydsze,

 

inne jeszcze delikatne i płaskie a jeszcze kolejne wypukłe, zgrubiałe o nierównomiernym kolorze.

 

Niektóre lubimy, niektóre napawają nas dumą, niektóre kojarzą nam się z wyjątkowymi wydarzeniami w naszym życiu lub świadczą o naszych życiowych doświadczeniach i przeżyciach

 

Niektórych nie lubimy – w naszym odczuciu są brzydkie, nieestetyczne, przypominają nam wydarzenie traumatyczne, o których najchętniej chcielibyśmy zapomnieć. Takie właśnie zabierają nam pewność siebie i zadowolenie z naszego wyglądu i naszego życia.

 

O czym mowa?

 

O bliznach.

 

Każdy z nas je ma

 

Mogą być z czasów dzieciństwa – po pierwszym upadku na rowerze, po stłuczonym kolanie na placu zabaw, po upadku z drzewa i szwach, które zostały założone na czoło, bo niefortunnie uderzyliśmy w wystający, ostry kamień lub pozostałe po rozciętym palcu, bo sprawdzaliśmy czy aby nóż jest rzeczywiście ostry czy nie, jak mama mówiła.

 

Niektóre z takich blizn, mimo, że przypominają nam ból i nieprzyjemne doznania, traktujemy, jako znak naszych doświadczeń, czas beztroskiego dzieciństwa i momentów niepohamowanej zabawy, z niektórych nawet jesteśmy dumni.

 

Niektóre jednak blizny na naszym ciele przypominają nam wydarzenia, których nie chcemy pamiętać – wydarzenia, o których myśląc mamy gęsią skórkę, wydarzenia, których jak byśmy mogli cofnąć czas chcielibyśmy uniknąć, wydarzenia, które kojarzą nam się z potwornym bólem, strachem, bezsilnością i niepewnością co będzie dalej.

 

Jednak obie te grupy łączy jedno – są one na naszym ciele i jeżeli o nie odpowiednio nie zadbamy – będą wyglądać gorzej, będę utrudniać nam życie, zabiorą nam pewność siebie i radość z życia.

 

Dlatego o blizny trzeba dbać. Jak? O tym niedługo.

 

Ostatnio dostaję bardzo dużo pytań:

  • Czy trzeba coś robić z bliznami?
  • Czy trzeba coś na nie stosować czy nie?
  • Czy warto je smarować – a jeżeli tak to czym?
  • Od kiedy zacząć stosować preparaty na blizny?
  • No i najczęstsze pytanie (szczególnie od Pań) – Co zrobić, żeby blizny były mniej widoczne a najlepiej, żeby w ogóle zniknęły.

 

Dlatego też zdecydowałam się, u siebie na blogu poświęcić trochę miejsca właśnie tematom związanym z bliznom. Szczególnie teraz, kiedy okres wiosenno-letni sprzyja odsłanianiu ciała i pokazywaniu także blizn.

 

Chciałabym temat blizn, szczególnie blizn pooparzeniowych (o tym w kolejnych wpisach) trochę oswoić, odczarować i przedstawić w sposób przystępny, jasny, logiczny i zrozumiały. Bo z reguły boimy się nieznanego – więc jeżeli trochę poznamy blizny, zrozumiemy, jak powstają to może z większą troską i empatią zadbamy i docenimy nasze ciało – nawet to z bliznami.

 

Dlatego też w najbliższych dniach i tygodniach na blogu pojawią się wpisy dotyczące tematyki blizn i będą to wpisy z to cyklu „Oswajamy blizny”

oswajamy blizny

#blizny #bliznysąok #oswajamyblizny #odczarujmyblizny #jakdbaćoblizny


 

Cykl wpisów dotyczący blizn powstaje w ramach kampanii edukacyjnej „Jestem ekspertem i dzielę się swoją wiedzą”, której patronuje marka Bio-Oil, specjalistyczny produkt na blizny i rozstępy.

oswajamy blizny