Morfina to silny opioidowy lek przeciwbólowy, działający na receptory opioidowe rozmieszczone w Ośrodkowym Układzie Nerwowym. Po podaniu dożylnym maksymalne stężenie we krwi występuje w czasie 15 min i zmniejsza się o połowę po 30 min. Morfina jest rozmieszczana w całym organizmie, przenika przez barierę łożyska, a jej śladowe ilości wydzielane są do potu i mleka. Morfina stosowana jest w przypadku bólu różnego pochodzenia, którego nie znoszą inne leki przeciwbólowe. A jak wygląda bezpieczeństwo stosowania morfiny w okresie laktacji?
Morfina i karmienie piersią:
Morfina zaliczana jest do kategorii L3 – leków prawdopodobnie bezpiecznych w czasie laktacji, prawdopodobnie kompatybilnych z karmieniem piersią (wg Kategorii Ryzyka Laktacyjnego Prof. Hale’a). Do kategorii L3 – zaliczane są:
- substancje lecznicze, dla których nie istnieją kontrolowane badania na grupie kobiet karmiących piersią, ale ryzyko niepożądanego działania leku u karmionego piersią dziecka jest możliwe
- substancje lecznicze, dla których badania wykazały tylko minimalny niezagrażający efekt niepożądany
- nowe substancje lecznicze, które nie mają przeprowadzonych odpowiednich badań
Zgodnie z klasyfikacją opisaną w podręczniku „Drugs in Pregnancy and Lactation” Prof. Briggsa’a (najnowsze wydanie z maja 2017r) morfina zaliczana jest do grupy leków potencjalnie toksycznych. Do tej kategorii zaliczane są substancje lecznicze, dla których brak jest danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania w czasie laktacji lub dane te są ograniczone. Właściwości substancji leczniczych wskazują, że mogą one stanowić ryzyko dla dziecka karmionego piersią. Przy stosowaniu tych substancji leczniczych nie zaleca się karmienia piersią.
E-lactancja.org zalicza morfinę do grupy określanej: LOW RISK PROBABLE. Do tej kategorii zaliczane są substancje lecznicze określane jako umiarkowanie bezpieczne w czasie karmienia piersią. Autorzy tej klasyfikacji uważają, że substancje lecznicze zaliczane do tej grupy mogą powodować łagodne działania niepożądane u dziecka karmionego piersią lub mogą w niewielkim stopniu wpływać na proces laktacji. Niestety w przypadku substancji leczniczych zaliczanych do tej grupy, ilość danych naukowych dotyczących bezpieczeństwa stosowania w czasie laktacji jest ograniczona lub jest ich brak natomiast właściwości substancji leczniczej wskazują na niewielkie ryzyko działań niepożądanych dla procesu laktacji i dla dziecka karmionego piersią. Przy stosowaniu tych substancji leczniczych konieczne jest przeanalizowanie dodatkowych kwestii takich jak wiek dziecka, dawkę, synchronizację z karmieniem piersią, czas trwania terapii, ewentualną zamianę leku na bardziej bezpieczny oraz konieczne jest monitorowanie stanu dziecka.
Amerykańska Akademia Pediatrii (AAP) określa morfinę jako zgodną z karmieniem piersią.
Światowa Organizacja Zdrowia określa morfinę jako związek kompatybilny z karmieniem piersią (w dawkach jednorazowych). Jeżeli to możliwe należy unikać podawania kolejnych dawek. W przypadku stosowania morfiny u matki konieczne jest monitorowanie stanu dziecka – w szczególności pod kątem występowania bezdechu i bradykarii.
Morfina może przenikać do mleka mamy. Morfina charakteryzuje się niską biodostępnością po podaniu doustnym co przy charakterystycznym metabolizmie morfiny wskazuje, że nawet jeżeli dziecko wraz z mlekiem otrzyma morfinę, to w niewielkim stopniu wchłonie się do ona do jego krwioobiegu – ilości te są małe i nie mają znaczenia klinicznego. Ale są również doniesienia, że morfina może przenikać do mleka w większych ilościach.
Istotnym parametrem, wskazującym pośrednio na bezpieczeństwo stosowania leku w okresie laktacji jest względna dawka dla niemowlęcia – RID – Jest to wartość wyrażana w procentach i jest to ilość związku, jaką otrzymuje dziecko z mlekiem, w przeliczeniu na kilogram masy jego ciała, w przeliczeniu na dawkę leku, jaką przyjmuje mama (w przeliczeniu na masę ciała). Uznaje się, że lek jest bezpieczny, jeżeli wartość ta jest mniejsza niż 10%. Im mniejsza tym lepiej. Dla morfiny RID wynosi 2,5-6,3%.
Dotychczas nie zaobserwowano i nie zgłoszono działań niepożądanych u dzieci karmionych piersią, których mamy przyjmowały morfinę. Co warte zaznaczenia, przygotowując to opracowanie natknęłam się na informacje, że stosowanie morfiny może wiązać się z opóźnieniem laktogenezy – konieczne jest właściwe wsparcie kobiety w rozpoczęciu i utrzymaniu laktacji. Ponadto warto pamiętać, że u noworodków biologiczny okres półtrwania morfiny może ulec wydłużeniu i trzeba uważnie obserwować dziecko. Co więcej nie zaleca się spania z dzieckiem, jeżeli matka przyjmuje morfinę.
W przypadku stosowania morfiny u kobiet karmiących konieczne jest stosowanie jej w dawkach pojedynczych (a nie powtarzających się) i uważne obserwowanie dziecka.
- Medications and Mothers’ Milk, T.W. Hale, H.E. Rowe, Springer Co. 2016
- Drugs in Pregnancy and Lactation, G. G. Briggs, Wolters Kluwer, 2017
- Drugs in Pregnancy and Lactation, G. G. Briggs, Lippincott Williams and Wilkins, 2014
- Drugs During Pregnancy and Lactation, C. Schaefer et al., Academic Press Inc, 2014
- Leki w ciąży i laktacji, Frieske K. Et al., MedPharm Polska, 2014
- The Transfer of Drugs and Other Chemicals Into Human Milk, AAP, Committee on Drugs, Pediatrics 2001, 108(3), 776-789
- Karmienie piersią w teorii i praktyce. Nehring-Gugulska M., Żukowska-Rubik M., Pietkiewicz A., Medycyna Praktyczna, Kraków 2012
- The Transfer of Drugs and Other Chemicals Into Human Milk American Academy Of Pediatrics, Committee on Drugs, Pediatrics 2001, 108(3), 776-789
- The Transfer of Drugs and Therapeutics Into Human. Breast Milk: An Update on Selected Topics. Pediatrics, 2013, 132(3), e796-e809
- Breastfeeding and maternal medication Recommendations for Drugs in the Eleventh WHO Model List of Essential Drugs, 2002
- Baza LactMed https://toxnet.nlm.nih.gov/cgi-bin/sis/search2/f?./temp/~FOF7ul:1
- Baza e-lactancia http://www.e-lactancia.org/producto/1073