fbpx

Wokół tematów związanych z karmieniem piersią narosło wiele mitów i plotek. Bardzo często nie mają one nic wspólnego z rzeczywistością i aktualnymi informacjami naukowymi, a mimo to są chętnie powtarzane i przekazywane z ust do ust. W ten sposób krążą wśród społeczeństwa, czasem zmieniają się, rozwijają lub rozrastają do niewyobrażalnych wielkości tak, aby w pewnym momencie dopaść mamę karmiącą i zasiać w niej niepokój, niepewność i wątpliwości…

Jednym z takich mitów, krążących w naszym społeczeństwie od bardzo dawna, jest temat bezpieczeństwa stosowania leków w czasie laktacji.

Wiele osób uważa, że mama karmiąca nie może stosować/przyjmować żadnych leków … a jeżeli już musi, to powinna odstawić dziecko od piersi…

Taki pogląd jest często utrwalany i przekazywany przez same mamy karmiące, ich rodziny i otoczenie, ale niestety również przez wielu lekarzy, pracowników służby zdrowia i farmaceutów.

A takie postępowanie jest błędne, nieprawidłowe i niestety przynoszące więcej szkody niż pożytku.

Bowiem okazuje się, że istnieje, tak naprawdę tylko niewielka ilość substancji leczniczych bezwzględnie przeciwwskazanych w czasie laktacji, a większość leków może być stosunkowo bezpiecznie stosowana w okresie karmienia piersią, oczywiście po uprzedniej konsultacji z lekarzem, w rekomendowanych i odpowiednich dawkach oraz przy zachowaniu określonych środków ostrożności.

Temat stosowania i bezpieczeństwa stosowania leków w czasie laktacji jest tematem bardzo obszernym i skomplikowanym. Obejmuje swoim zakresem nie tylko przenikanie leku do mleka mamy i ewentualny jego wpływ na karmione piersią dziecko, ale także wpływ leku na sam proces laktacji no i oczywiście na zdrowie mamy. Tematu tego nie sposób omówić w jednym (nawet długim) wpisie. Dlatego też postaram się go podzielić na kilka-kilkanaście mniejszych wpisów, tak aby łatwiej i chętniej się go czytało i zapamiętywało:)


 Opublikowano: 4 paź 2015 o 19:07