fbpx

Leki i laktacja

Polskojęzyczna baza, opisująca bezpieczeństwo stosowania leków w czasie laktacji, oparta na najnowszych źródłach naukowych.

Klasyfikacja leków wg Prof. Briggs’a

SUBSTANCJE LECZNICZE PRZY STOSOWANIU KTÓRYCH NALEŻY WSTRZYMAĆ SIĘ Z KARMIENIEM PIERSIĄ

Klasyfikacja leków wg prof. Briggs'a, substancje lecznicze PRZY STOSOWANIU KTÓRYCH NALEŻY WSTRZYMAĆ SIĘ Z KARMIENIEM PIERSIĄ

Substancje lecznicze przy stosowaniu których należy wstrzymać się z karmieniem piersią

Do substancji leczniczych przy stosowaniu których należy wstrzymać się z karmieniem piersią zaliczane są substancje lecznicze, które mogą (lub nie) przenikać do mleka mamy, ale korzyści z leczenia mamy karmiącej tymi substancjami leczniczymi przewyższają korzyści płynące z karmienia piersią dla dziecka. W związku z tym zaleca się czasowe wstrzymanie karmienia piersią do czasu zakończenia terapii i wyeliminowania substancji leczniczej z organizmu mamy i/lub osiągniecia we krwi kobiety niskich stężeń danej substancji leczniczej.

Przykłady substancji leczniczych przy stosowaniu których należy wstrzymać się z karmieniem piersią:

Kwas aminokapronowy

Metronidazol

Mitomycyna

Piperazyna

Pralidoksym

Tinidazol

UWAGA!

Stosowanie jakiegokolwiek leku w czasie karmienia piersią powinno być skonsultowane z lekarzem, farmaceutą lub z doradcą laktacyjnym i powinno odbywać się zgodnie z zasadami bezpiecznego stosowania leków w czasie laktacji (TU)

 

Klasyfikacja wg Prof. Briggs’a

opracowano na podstawie:

Drugs in Pregnancy and Lactation, Briggs G., Lippincott Williams and Wilkins, 2017