No i stało się…wyszliście z gabinetu lekarskiego z receptą na antybiotyk….potem udaliście się do apteki, aby ów lek wykupić…..dotarliście do domu…chcecie podać specyfik dziecku a tu w butelce szklanej lub plastikowej proszek!
O co chodzi? Co zrobić? Jak podać dziecku?
Najczęstszą i najpopularniejszą formą leków (w tym też antybiotyków) dla dzieci są zawiesiny.
Zawiesina to postać leku, w której wyróżniamy dwie fazy – fazę rozproszoną (czyli substancja lecznicza) i fazę rozpraszającą (np.: woda). Dlaczego zawiesiny są dobre dla dzieci (i nie tylko)?
- postać płynna leku jest lepiej tolerowana przez dziecko – maluch szybciej i łatwiej przyjmie płyn niż tabletkę/proszek
- nieprzyjemny smak niektórych substancji leczniczych poprawia się jeżeli podaje się je w postaci zawiesin (to niewątpliwie ma duże znaczenie w przypadku leczenia dzieci:))
- nie zawsze możliwe jest znalezienie odpowiedniego rozpuszczalnika, w którym dana substancja lecznicza się rozpuści
- niektóre substancje lecznicze są nietrwałe w roztworze ale trwałe w postaci zawiesiny
- substancja lecznicza podana w postaci zawiesiny powoli rozpuszcza się w organizmie pacjenta i tym samym uzyskuje się efekt przedłużonego działania leku
Ale wracając do tematu….
Mamy antybiotyk – buteleczkę z proszkiem i co dalej….?
Przygotowanie antybiotyku w postaci zawiesiny nie jest czynnością trudną i skomplikowaną (zapewne większość z was już to robiła) należy jednak zrobić to starannie i dokładnie!
Nieprawidłowo przygotowany antybiotyk może być nieskuteczny!
Dlaczego?:
– dodanie zbyt małej lub zbyt dużej ilości wody spowoduje przygotowanie antybiotyku o nieprawidłowym stężeniu a w konsekwencji dziecko może dostać nieodpowiednią dawkę leku a zastosowana antybiotykoterapia może okazać się nieskuteczna.
– dodanie wody o nieodpowiedniej temperaturze (zbyt wysokiej) spowoduje, że antybiotyk będzie nieaktywny a zastosowana antybiotykoterapia nieskuteczna.
Najważniejsze –
ULOTKA
Do opakowania antybiotyku zawsze dołączona jest ulotka, a w niej zawarte są informacje jak należy przygotować zawiesinę – czyli co dodać i w jakiej ilości oraz gdzie przechowywać lek po przygotowaniu.
Ponieważ większość antybiotyków w zawiesinie przygotowuje się w podobny sposób poniżej przedstawiłam poszczególne kroki:
- Zapoznać się z treścią ulotki:) (wiem o tym już było, ale lepiej powtórzyć – może ktoś przeoczył)
- Wstrząsnąć proszek, który znajduje się w butelce – ułatwi to nam potem zawieszenie substancji leczniczej w wodzie
- Dodać odpowiednią ilość przegotowanej wody o temperaturze pokojowej!!!
- Na każdej butelce antybiotyku znajduje się kreska – może być ona nadrukowana na lub wyżłobiona na etykiecie/butelce – to ona określa poziom jaki antybiotyk ma mieć po przygotowaniu (patrz zdjęcie wyżej)
- Ilość wody jaką dodaje się do proszku określa producent – czasem wskazuje on określoną ilość wody w mililitrach np.: 34 ml lub podaje, że należy dodać wodę do kreski. Jeżeli mamy podaną ilość wody w mililitrach sprawa jest prosta – dodajemy (strzykawką) i przechodzimy do punktu 4J. Jeżeli mamy dodać wodę do kreski to albo za jednym razem dopełniamy do kreski albo w pierwszym etapie dodajemy część wody (np.: do połowy) – przechodzimy do pkt 4 a następnie dodajemy drugą porcję.
- Po dodaniu wody należy butelkę zakręcić i energicznie wstrząsać tak, aby cały proszek równomiernie zawiesił się w wodzie – na ściankach butelki nie może zostać suchy proszek!!! Nie mieszamy łyżeczką, patyczkiem ani palcem!
- Po dokładnym wymieszaniu odstawiamy na chwilkę butelkę i sprawdzamy poziom płynu – Czy jest zgodny z kreską? – Jeżeli zawiesina znajduje się poniżej kreski – konieczne jest dolanie wody, ponowne wymieszanie i sprawdzenie poziomu.
- Jeżeli poziom płynu w butelce jest odpowiedni – antybiotyk można podać dziecku.
Na co jeszcze zwrócić uwagę:
- Do przygotowania antybiotyku należy używać wodę przegotowaną a nie mineralną.
- Przygotowany antybiotyk należy przechowywać w warunkach określonych przez producenta w ulotce i/lub na opakowaniu
- Przed podaniem antybiotyku zawiesinę należy wstrząsnąć
- Nie należy ogrzewać zawiesiny przed podaniem – może to wpływać na trwałość antybiotyku a tym samym na jego skuteczność
- Przygotowany antybiotyk należy podawać dziecku w ilości zleconej przez lekarza za pomocą strzykawki lub łyżeczki (z miarką) dołączonej do opakowania
- Przygotowany antybiotyk należy podawać dziecku w ściśle określonych odstępach czasu
- Należy zwrócić uwagę na trwałość przygotowanej zawiesiny – te informacje również znajdują się na ulotce
- Niewykorzystany antybiotyk należy wyrzucić (oddać do apteki) a nie zostawiać na zapas!
- Podczas kuracji antybiotykiem należy podawać probiotyk/prebiotyk/synbiotyk!
Przypominam, że antybiotyki nie są cukierkami!!! a o ich stosowaniu i podaniu dziecku decyduje lekarz!!!!
Więcej informacji o antybiotykach i ich podawaniu dzieciom znajdziesz tutaj: https://farmaceuta-radzi.pl/antybiotyki/
Opublikowano: 23 lut 2015 o 23:53