18 listopada przypada Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach – w związku z tym poniżej kilka krótkich informacji o których rodzice powinni wiedzieć i pamiętać:
- Antybiotyki działają na bakterie a nie działają na wirusy!!!!!
Trzeba zaznaczyć, że przeziębienie i grypa to infekcje wirusowe w związku z tym antybiotyki nic nie pomogą a wręcz zaszkodzą i osłabią dodatkowo organizm. Nawet jeśli pojawia się wysoka gorączka i złe samopoczucie to nie jest to wskazanie do podania antybiotyku. To czy infekcja jest wirusowa czy bakteryjna określa lekarz i to on zaleca leczenie.
- O podaniu antybiotyku (a już w szczególności dziecku) decyduje lekarz a nie rodzic!!!!!
To, że jakiś czas temu dany antybiotyk zadziałał u mamy, taty, brata lub siostry i dodatkowo jeszcze trochę zostało a objawy choroby są podobne to nie oznacza, że samemu można podać antybiotyk. Stanowczo NIE!!!!
- Antybiotyk należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza:
- Lekarz decyduje o dawce antybiotyku – dawka antybiotyku dobrana jest odpowiednio do masy ciała oraz obrazu klinicznego dziecka. Nie należy zmniejszać ani zwiększać dawki leku. Przyjmuje się, że efekt antybiotyków bakteriobójczych pojawia się po dobie stosowania, natomiast antybiotyków bakteriostatycznych po 3 dniach stosowania. Jeżeli rodzic ma wątpliwości co do skuteczności zastosowanego leku lub niepokoi się zbyt silnym jego działaniem koniecznie musi skontaktować się z lekarzem, który przepisał dany lek.
- Lekarz decyduje o schemacie podawania i dawkowania antybiotyku. Skuteczność antybiotyku związana jest z utrzymaniem odpowiedniego stężenia leku w organizmie pacjenta przez cały okres leczenia. Dlatego też antybiotyki należy podawać regularnie w równych odstępach czasu np.: codziennie o tej samej porze – jeżeli antybiotyk ma być podawany jeden raz dziennie, co 12 godzin np.:8:00 i 20:00 – jeżeli antybiotyk ma być podawany 2 razy dziennie lub co 8 godzin np.: 8:00, 16:00, 24:00 – jeżeli antybiotyk ma być podawany 3 razy dziennie.
- Lekarz decyduje jak długo podawać/stosować antybiotyk. Nie wolno kończyć terapii przed czasem!!!! Grozi to pojawieniem się oporności bakterii na zastosowany antybiotyk oraz niecałkowitym wyleczeniem i ryzykiem ponownego (często szybkiego i poważniejszego) zachorowania.
- Przed zastosowaniem antybiotyku należy zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania. Należy zwrócić uwagę na sposób przygotowania, przechowywania, podania oraz trwałość antybiotyku po przygotowaniu lub po otwarciu opakowania. I tak:
- Antybiotyk (dotyczy to preparatów dostępnych w postaci proszków do sporządzania zawiesiny doustnej) powinien być odpowiednio przygotowywany przez rodziców. Producent przygotowuje w butelce odpowiednią ilość proszku, który rodzic musi rozpuścić/zawiesić w odpowiedniej ilości wody. Należy zawsze dokładnie przeczytać informacje zawarte w ulotce dołączonej do opakowania i postępować zgodnie z zaleceniami producenta. Nieodpowiednie przygotowanie leku (dodanie zbyt małej lub zbyt dużej ilości wody) spowoduje przygotowanie antybiotyku o nieprawidłowym stężeniu a w konsekwencji dziecko dostanie nieodpowiednią dawkę leku.
- Antybiotyk powinien być przechowywany w odpowiednich warunkach, które określa producent leku. Miejsce przechowywania antybiotyku ma wpływ na trwałość i skuteczność leku. Bardzo istotny jest również czas/okres w jakim przygotowany antybiotyk musi być zużyty. Po upływie tego czasu antybiotyk nie jest skuteczny! Informacje o miejscu przechowywania oraz trwałości przygotowanego antybiotyku znajdują się w ulotkach dołączonych do opakowań leków.
- Antybiotyk powinien być podawany zgodnie z informacjami zawartymi w ulotce. Niektóre antybiotyki należy podawać w trakcie jedzenia, niektóre na godzinę przed jedzeniem lub dwie po jedzeniu. Substancje czynne zawarte w antybiotykach mogą różnie reagować ze składnikami pokarmu co wpływa na utrudnione (opóźnione lub zahamowane) wchłaniane antybiotyku a w konsekwencji na nieodpowiednie stężenie leku w tkankach. Przykładem mogą być tetracykliny, których wchłanianie hamowane jest w obecności produktów mlecznych. Dlatego też bardzo ważne jest zapoznanie się z treścią ulotki oraz ścisłe przestrzeganie zaleceń lekarza oraz producenta.
- Jeśli podajemy/stosujemy antybiotyk to koniecznie zastosujmy jakiś probiotyk! Jednym z działań niepożądanych antybiotyków jest niszczenie fizjologicznej, naturalnej i dobroczynnej flory bakteryjnej. Aby ją zabezpieczyć i odbudować należy w trakcie antybiotykoterapii oraz po niej stosować preparaty zawierające probiotyki – czyli wyselekcjonowane kultury bakterii lub drożdży, które korzystnie wpływają na florę jelitową. Należy tylko pamiętać, że probiotyków nie podajemy łącznie z antybiotykiem (bo on zniszczy te dobroczynne szczepy bakterii) tylko zachowujemy kilkugodzinną (co najmniej dwugodzinną) przerwę między podaniem antybiotyku a probiotyku.
Opublikowano: 18 lis 2014 o 23:22