Karmiłam piersią wszystkie (bo aż 3:)) swoje dzieci… (Kubę 19 miesięcy a Dziewczynki 14 i 15 miesięcy). Bardzo sobie chwaliłam wygodę, bliskość, czas spędzony z dzieckiem…. Zakończyłam karmić piersią wtedy, kiedy tak naprawdę zdecydowały o tym dzieci – do niczego ich nie zmuszałam ani niczego nie przyśpieszałam… A że odstawienie przebiegało stopniowo nie miałam większego problemu z piersiami i pokarmem… Jedynie po odstawieniu Małgosi przez około tydzień czułam nieduży dyskomfort, lekki ból i zbierający się pokarm – nie było to strasznie uciążliwe – szałwia dawała radę a razem z nią i ja:)
Niestety wiem, że nie u wszystkich mam, które odstawiły dziecko od piersi jest tak różowo…czasem ból, dyskomfort jak również inne czynniki powodują, że kobiety sięgają po tabletki zawierające bromokryptynę…(czasem na zlecenie lekarza, czasem zorganizują receptę, bo przeczytają o bromokryptynie w Internecie lub usłyszą od koleżanek).
Na pierwszy rzut oka wszystko wygląda wspaniale i bezproblemowo: mama nie może lub nie chce karmić dziecka po porodzie – siup tabletka, mama chce natychmiast zakończyć karmienie – siup tabletka, mama nie chce męczyć się z bólem, dyskomfortem i nawałem pokarmu – siup tabletka ale…niestety stosowanie bromokryptyny może wiązać się z wystąpieniem działań niepożądanych i czasem to ryzyko działań niepożądanych przewyższa korzyści płynące ze stosowania tego leku…. Oczywiście są sytuacje, kiedy stosowanie tego leku jest niezbędne – ale o tym powinien zadecydować lekarz.
Jakiś czas temu Agata – Autorka bloga Hafija – blog matki karmiącej zwróciła się do mnie z prośbą o komentarz w sprawie Bromergonu:
„…wielu lekarzy wypisuje go na koniec karmienia dla mam i nie poleca w ogóle np. szałwii. Chcę poruszyć temat przerywania laktacji i tego, że lek ten jest np. na zachodzie wycofany z obiegu wśród mam karmiących…”
Bromergon zawiera w swoim składzie mesylan bromokryptyny i jest przepisywany przez wielu lekarzy na zakończenie karmienia (zarówno po porodzie jak i później). Tymczasem zgodnie z najnowszymi wytycznymi Europejskiej Agencji Leków z 2014r. (EMA/698187/2014) nie należy go stosować rutynowo w zapobieganiu lub zatrzymywaniu produkcji mleka matki po porodzie!
Dlaczego?
Czy bromokryptyna to bezpieczny sposób na zahamowanie laktacji?
O tym dzisiaj mój tekst na blogu HAFIJA – BLOG MATKI KARMIĄCEJ – Bromergon okiem farmaceuty
zdjęcie: www.pixabay.com
Opublikowano: 25 kwi 2015 o 21:25