fbpx

amoksiklav

Witam

Amoksiklav to lek, który w swoim składzie zawiera amoksycylinę i kwas klawulanowy. Amoksycylina to antybiotyk o β-laktamowy (z grupy aminopenicylin). W budowie amoksycyliny  (jak i innych antybiotyków β-laktamowych) wyróżnia się czteroczłonowy pierścień β-laktamowy, wrażliwy na działanie β-laktamaz. β-laktamaz to enzymy bakteryjne, które powodują rozerwanie (hydrolizę) pierścienia antybiotyku i tym samym inaktywują antybiotyk. Aby temu zapobiec do antybiotyku dodaje się inhibitory β-laktamaz np.: kwas klawulanowy. Inhibitory β-laktamaz same nie mają znaczących właściwości przeciwbakteryjnych ale dodane do preparatu rozszerzają zakres działania antybiotyku i przeciwdziałają unieczynnieniu antybiotyku przez bakterie.

Jeżeli Pani Synek miał zlecony ten preparat to należy go stosować tak jak zalecił lekarz! (tak jak wszystkie antybiotyki!) –

Nie wolno zmieniać ani dawki antybiotyku ani czasu trwania antybiotykoterapii!

Jeżeli ma Pani Amoksiklav o pojemności 70 ml – to rzeczywiście przy takim dawkowaniu nie starczy Pani leku… Konieczna będzie ponowna wizyta u lekarza – może lekarz mówił coś o kontroli po kilku dniach? Może wtedy przepisze ponownie lek (jeżeli będzie taka potrzeba) a może wystarczy 7-dniowa kuracja? – ale o tym musi zadecydować lekarz a nie pacjent!

O zasadach prawidłowego stosowania antybiotyków pisałam jakiś czas temu: https://farmaceuta-radzi.pl/antybiotyki/

Króciutko przypomnę:

  • Dawka antybiotyku dobierana jest odpowiednio do masy ciała oraz obrazu klinicznego pacjenta/dziecka. Nie należy samodzielnie zmniejszać dawki leku bo może to doprowadzić do nieskuteczności antybiotykoterapii – czyli dziecko nie zostanie wyleczone…
  • Aby antybiotyk był skuteczny konieczne jest uzyskanie odpowiedniego jego stężenia we krwi (tzw. minimalnego stężenia hamującego) i utrzymanie go przez cały czas leczenia!. Aby to osiągnąć konieczne jest przyjmowanie/podawanie antybiotyku w równych odstępach czasu czy jak kto woli o stałych porach dnia. Jeżeli nie zastosujemy się do tej zasady to ilość leku we krwi spadnie poniżej wymaganego stężenia i antybiotyk nie będzie działał a kuracja będzie nieskuteczna! W przypadku Pani dziecka konieczne jest podawanie Amoksiklavu co 12 godzin np. o 8:00 i 20:00
  • Lekarz decyduje jak długo podawać/stosować antybiotyk. Nie wolno kończyć terapii przed czasem!!!! Grozi to pojawieniem się oporności bakterii na zastosowany antybiotyk oraz niecałkowitym wyleczeniem i ryzykiem ponownego (często szybkiego i poważniejszego) zachorowania.

W Pani przypadku zalecam stosować Amoksiklav tak jak zalecił lekarz – 2 razy dziennie po 5ml i za kilka dni radzę zapisać się do lekarza na kontrolę.

Proszę również pamiętać, że jednym z działań niepożądanych antybiotyków jest niszczenie fizjologicznej, naturalnej i dobroczynnej flory bakteryjnej organizmu co może objawiać się między innymi biegunką, wzdęciami, bólami brzucha, wymiotami, nudnościami czy brakiem apetytu. Zniszczenie flory bakteryjnej jelit osłabia dodatkowo organizm i czyni go podatnym na różne zakażenia. Aby zabezpieczyć florę jelitową i ewentualnie ją odbudować należy w trakcie antybiotykoterapii oraz po niej stosować probiotyki lub prebiotyki lub synbiotyki. Należy tylko pamiętać, że takich preparatów nie podajemy łącznie z antybiotykiem tylko zachowujemy kilkugodzinną (co najmniej dwugodzinną) przerwę między podaniem antybiotyku a -biotykiem.

Pozdrawiam i życzę zdrowia dla Synka

Magdalena Stolarczyk

Opublikowano: 22 mar 2015 o 16:28