fbpx

Sezon wakacyjnych wyjazdów dla niektórych już się zaczął a dla innych za chwilę się rozpocznie. A wraz z nim pakowanie mniejszych i większych bagaży, kompletowanie strojów, kosmetyków i gadżetów potrzebnych na urlopie. Ale przygotowując się do wyjazdu i pakując bagaż nie wolno zapominać o odpowiednio wyposażonej i skompletowanej apteczce.

Co warto do niej zapakować i na co zwrócić szczególną uwagę?

Przede wszystkim wakacyjna apteczka powinna być dopasowana do podróżnego, do jego potrzeb, do charakteru/rodzaju wyjazdu oraz do miejsca do którego się on udaje. Inaczej będzie wyglądać apteczka Pana Karola, samotnie wybierającego się na górskie szlaki, inaczej rodziny z dwójką dzieci, odpoczywającej nad morzem a jeszcze inaczej Pani Stasi, jadącej do sanatorium. Przecież Pan Karol, samotnie podróżujący po górach nie zapakuje do apteczki syropu przeciwbólowego dla dzieci a rodzina z dziećmi nie weźmie ze sobą leków Pani Stasi obniżających ciśnienie.

A więc apteczka wakacyjna powinna być tak skompletowana aby odpowiadała potrzebom zdrowotnym podróżnych, zapewniała im bezpieczeństwo a w przypadku sytuacji nagłych była zawsze pod ręką i stanowiła pierwszą pomoc. Ale nie może być przeładowana. W związku z tym jej pakowanie nie powinno polegać na zgarnięciu wszystkich leków z domowej apteczki, zapakowaniu ich do walizki i zabraniu ze sobą. Pakując ją warto chwilę zastanowić się co może być nam potrzebne i właśnie to, ze sobą zabrać.

Niezależnie od charaktery wyjazdu w apteczce powinny znaleźć się leki, które przyjmowane są stale/przewlekle. Bardzo ważne jest zabranie odpowiedniej ilości tych leków z niewielkim nadmiarem (jeżeli nastąpi konieczność przedłużenia pobytu). Ewentualnie można zaopatrzyć się w receptę i wykupić leki na miejscu. To rozwiązanie jest dobre w przypadku podróży po Polsce – bo tu nie będzie problemów z realizacją recepty. Inaczej sprawa wygląda przy podróżach zagranicznych. Wtedy zabierając receptę, warto wcześniej dowiedzieć się czy będzie można ją zrealizować na miejscu.

W apteczce wakacyjnej powinny znaleźć się środki dezynfekujące oraz materiały opatrunkowe. I tu wybierając te środki warto zachować umiar i na spokojnie przemyśleć zakup. Nie warto do apteczki wakacyjnej pakować kilku lub kilkunastu różnych środków dezynfekujących – to zajmuje miejsce w bagażu a apteczkę czyni głównym jego elementem. Warto ograniczyć takie środki do dwóch (góra trzech rodzajów). Tak samo sprawa wygląda z materiałami opatrunkowymi – nie pakujmy wszystkich dostępnych w aptece rozmiarów bandaży, kompresów czy plastrów. Kupmy kilka, ale takie, które będzie można wykorzystać w różny sposób i które nie będą zajmowały dużo miejsca np. – zamiast kilku zestawów plastrów, kupmy jeden plaster z opatrunkiem, który będzie można pociąć na mniejsze. To zaoszczędzi nam miejsce w apteczce a dodatkowo będzie tańsze.

W apteczce wakacyjnej oprócz leków przyjmowanych stale oraz materiałów opatrunkowych i środków dezynfekujących powinny znaleźć się podstawowe leki. I są to:

  • Leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe – w tabletkach lub w syropach, jeżeli jedziemy na wakacje z dziećmi.
  • Leki łagodzące objawy przeziębienia – czyli tabletki do ssania lub aerozole do psikania w przypadku bólu gardła, krople do nosa w przypadku kataru czy leki na kaszel. Te grupy leków mogą być ograniczone do minimum jeżeli wybieramy się w miejsce, w którym dostęp do apteki i służby zdrowia będzie zapewniony. Wtedy w przypadku przeziębienia będzie można kupić odpowiednie leki na miejscu i/lub zasięgnąć porady lekarza. Gorzej jeżeli dostęp do lekarza będzie utrudniony, wtedy te leki warto zabrać ze sobą.
  • Leki przeciwalergiczne – szczególnie ważne i istotne dla osób cierpiących na różne rodzaje alergii.

Częstym problemem podróżnych są zaburzenia żołądkowo-jelitowe. W związku z tym warto do apteczki zapakować leki rozkurczowe, krople żołądkowe oraz preparaty zalecane w przypadku biegunki. Biegunka jest bardzo niebezpieczna, bo szybko może prowadzić do odwodnienia organizmu. Aby temu zapobiec konieczne jest stosowanie doustnych płynów nawadniających i probiotyków. W związku z tym te właśnie produkty powinny się bezwzględnie znaleźć w wakacyjnej apteczce.

Pakując wakacyjną apteczkę należy pamiętać o preparatach przeciwko ukąszeniom owadów oraz środkach łagodzących objawy ukąszenia.

Co więcej w apteczce wakacyjnej powinny znaleźć się preparaty przeciwsłoneczne z filtrem UV oraz produkty łagodzące oparzenia słoneczne. Takie produkty można kupić na miejscu lub zabrać je ze sobą z domu. Ale znowu nie należy przesadzać z ilością i zabrać tylko te które rzeczywiście będą nam potrzebne. Aby zminimalizować ich ilość można zabrać preparaty przeciwsłoneczne dla dzieci, którymi posmarować mogą się także dorośli.

Kompletując wakacyjną apteczkę warto zwrócić uwagę na daty ważności leków oraz sposób ich przechowywania. Te informacje znajdują się na opakowaniach lub na ulotkach dołączonych do leków. To jest bardzo ważna i istotna kwestia, bowiem nieprawidłowy sposób przechowywania leków lub spożycie ich po dacie ważności, może po pierwsze skutkować zmianą lub brakiem skuteczności leku a po drugie może być niebezpieczne dla zdrowia.

Pakując leki do apteczki wakacyjnej, nie należy wyjmować ich z opakowania, nie należy przekładać ich do innego opakowania, nie należy łączyć ze sobą i nie należy wyrzucać ulotki – bowiem może to prowadzić do omyłkowego spożycia niewłaściwego leku. Leki powinny znajdować się we właściwych (swoich) opakowaniach, w oddzielnym pudełku/torbie, poza zasięgiem dzieci. Należy je przechowywać w chłodnym, zacienionym miejscu i nie wolno wystawiać ich na działanie promieni słonecznych czy wysokich temperatur. Jeżeli w apteczce znajduje się lek, który należy przechowywać w lodówce,  to powinien być on transportowany w przenośnej lodówce i/lub w torbie termoizolacyjnej a po dojeździe na miejsce powinien zostać umieszczony w lodówce.

Jeżeli mamy problem z wyposażeniem apteczki zawsze możemy poprosić o pomoc farmaceutę w aptece. Jeżeli wyjeżdżamy za granicę do krajów tropikalnych warto przed wyjazdem odwiedzić lekarza medycyny tropikalnej, który doradzi ewentualne szczepienia przed podróżą, wskaże leki, które powinny być zabrane w miejsce docelowe oraz odpowie na wszelkie pytania z tym związane.

Pamiętajmy – apteczka wakacyjna powinna być skompletowana indywidualnie, w sposób przemyślany, logiczny i rozsądny. Nie pakujmy do niej wszystkiego co popadnie tylko weźmy to co rzeczywiście może być potrzebne. Bo apteczka wakacyjna ma być tylko elementem naszego bagażu a nie jego głównym składowym. Ma ona jedynie służyć i pomagać w sprawach nagłych a nie leczyć wszystkich i wszystkiego. Jeżeli na wyjeździe wydarzy się poważna sytuacja należy udać się do lekarza a nie leczyć się na własną rękę, przywiezionymi ze sobą różnymi lekami.

Kończąc – życzę udanych wakacji oraz powrotów do domu z nieotwieraną na wyjeździe apteczką:)

A Wy co pakujecie do wakacyjnej apteczki?

A może chcielibyście przeczytać co dokładnie ja pakuję do wakacyjnej apteczki?