fbpx

O tym ile ważna jest recepta pisałam niedawno (https://farmaceuta-radzi.pl/?p=232) – wtedy były to informacje ogólne a teraz trochę więcej szczegółów i zawiłości…

Zapewne każdy miał w ręku receptę. I zapewne każdy prędzej czy później ją zrealizował (z mniejszymi lub większymi problemami – jak to bywa w aptece:)). Ale czy wiecie lub zastanawialiście się nad tym jak długo recepta jest ważna? A może ma nieograniczony termin ważności? Czy rodzaj przepisanego leku wpływa na termin ważności recepty a może nie i dlaczego? Kto decyduje o ważności recepty i kto może ją wydłużyć? Czy można i kto może coś dopisywać na recepcie?

Kwestie związane z terminem realizacji recepty reguluje Rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie recept lekarskich (§ 17).

recepta ważna jest 30 dni

Uwaga!!! 30 dni to 30 dni – dzień po dniu bez odliczania weekendów i świąt – a 30 dni to nie zawsze miesiąc!!!! 🙂

Przykładowo:

  • Recepta została wystawiona 15 kwietnia – można ją zrealizować do 14 maja (kwiecień ma 30 dni)
  • Recepta została wystawiona 31 grudnia – można ją zrealizować do 29 stycznia a nie do 30 czy 31 stycznia (styczeń ma 31 dni). Niby jeden dzień ale czasem bardzo istotny….

Większość osób zaraz po wyjściu od lekarza realizuje receptę, ale są osoby dla których nie jest konieczny lub możliwy szybki zakup leku – może nie lubią chomikować leków, może mają jeszcze niedokończone stare opakowanie, może budżet domowy w tym momencie nie podoła dodatkowym wydatkom…. Ja  to rozumiem, wręcz sama wykupuję leki później i to jest normalne. Trzeba tylko pamiętać i zwracać uwagę na datę wystawienia recepty, żeby potem nie było przykrej niespodzianki i problemu w aptece….Wybierając się do apteki z przeterminowaną receptą możemy spotkać się z odmową jej realizacji (najczęściej) lub ewentualnie z opcją wykupienia przepisanych leków ale bez zniżki!!! Czyli stracimy wtedy pieniądze – i to często niemałe…

Trzeba pamiętać, że w aptece może nie być danego leku lub nie w takiej ilości jak został przepisany na receptę. Wtedy zazwyczaj apteka domawia brakujące opakowania i po odbiór leku zaprasza następnego dnia lub po weekendzie. Wszystko pięknie, ale jeżeli zjawimy się w aptece ostatniego dnia ważności recepty i z powodu braku leków farmaceuta nie będzie mógł ich wydać (logiczne) to też nie będzie mógł ich przebić w komputerze!. Często Pacjenci proszą „To proszę mi już teraz wszystko policzyć” albo „To ja dzisiaj za wszystko zapłacę” itp. – niestety – Jeżeli leku nie ma – to znaczy, że nie ma go na półce ale też w komputerze i nie można go “przebić” i policzyć.

Recepta na lek recepturowy

Terminu realizacji/ważności recepty należy pilnować zawsze – szczególnie przy lekach refundowanych a także recepturowych. Recepta na lek robiony ważna jest 30 dni od daty wystawienia (standardowo). Ale też trzeba pamiętać, żeby nie przychodzić z taką receptą w ostatniej chwili – wszystko dobrze jeżeli są składniki do wykonania leku ale jeżeli apteka ich nie ma to sytuacja opisana kilka zdań wcześniej się powtarza…..i możemy nie zrealizować recepty i nie mieć leku! Co do recept na leki recepturowe warto wiedzieć, że:

  • Apteka ma obowiązek sporządzić lek recepturowy w przeciągu 48 godzin od momentu złożenia recepty przez pacjenta w aptece.
  • W przypadku recepty na lek recepturowy zawierający w swoim składzie środki odurzające (narkotyki) lub z adnotacją lekarza „cito” (pisałam o tym – https://farmaceuta-radzi.pl/?p=717) recepta musi być sporządzona w przeciągu 4 godzin. (Ale tylko w dniu wystawienia recepty!)
  • Jeżeli od dnia sporządzenia leku recepturowego upłynęło co najmniej 6 dni apteka może odmówić jego wydania pacjentowi.

90 dni stos

Recepta wypisana na leki na 90 dni stosowania ma swoje plusy – nie trzeba iść do lekarza po raz kolejny np za miesiąc ale…niestety trzeba je wykupić w ciągu 30 dni od daty wystawienia recepty. Dla niektórych może to być bardzo dużym i uciążliwym uszczupleniem domowego budżetu. Dobrym rozwiązaniem jest poproszenie lekarza o wystawienie tzw. „recepty odroczonej” poprzez wypełnienie przez niego dodatkowego pola „data realizacji „od dnia” na recepcie.

IMG_3953

O co chodzi?

Zazwyczaj jest tak, ze lekarz wypisuje leki na 90 dni na jednej recepcie – ale równie dobrze może rozbić ją na 2 lub 3 recepty. I wówczas wszystkie trzy recepty mają tą samą datę wystawienia np.: 5.01.2015 a różne „daty realizacji od dnia” – 5.01.2015; 5.02.2015 i 5.03.2015 – Co to oznacza w praktyce?

  • przede wszystkim nie musimy wykupywać zapasu leków na całe trzy miesiące tylko na każdy miesiąc oddzielnie
  • kolejną receptę możemy zrealizować dopiero po upływie daty z pola – „realizacja od dnia”
  • każda kolejna recepta ważna jest 30 dni
  • Uwaga – recepty takie nie obowiązują na antybiotyki, leki recepturowe i leki z grupy „narkotyków”.

Czy każda recepta ważna jest 30 dni?

NIE i poniżej wyjątki:

  • Recepta na antybiotyki stosowane doustnie i pozajelitowo (w postaci zastrzyków) ważna jest 7 dni!!!!!  I ani dnia dłużej! Dlaczego? Antybiotyki są lekami, które powinny być zastosowane wtedy, kiedy są zlecone (lub możliwie jak najszybciej). Czasem jest tak, że pacjent dostaje receptę na antybiotyk z zaleceniem rozpoczęcia jego stosowania za kilka dni, jeżeli inne leki nie spowodują poprawy stanu zdrowia ale nawet wtedy z wykupieniem antybiotyku trzeba zmieścić się w 7 dniach!!! Później taka recepta traktowana jest jako przeterminowana i nie można jej zrealizować!!!! 7-dniowy termin nie dotyczy antybiotyków stosowanych zewnętrznie np.: maści, płyny, krople.
  • Recepta na leki, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego sprowadzane z zagranicy dla pacjenta ważna jest 120 dni od daty jej wystawienia.
  • Recepta na preparaty immunologiczne, wytwarzane dla pacjenta, ważna jest 90 dni od daty jej wystawienia.

Czy można samemu zmienić datę na recepcie lub coś na niej dopisać?

NIE – wszelkich zmian, przekreśleń, poprawek i dopisków na recepcie może dokonać tylko i wyłącznie lekarz!!!! I koniecznie musi przystawić przy dokonanej zmianie pieczątkę i się podpisać!!!! Jeżeli tego nie zrobi – farmaceuta w aptece nie zrealizuje recepty a jako uzasadnienie poda – że ktoś samowolnie zmieniał receptę. Dlaczego tak postąpi farmaceuta – przede wszystkim z powodu kontroli z NFZ – jeżeli farmaceuta zrealizuje taką „przerobioną” receptę a NFZ to wychwyci to apteka nie dostanie zwrotu za refundację – i straci pieniądze…

Podsumowując…

podsumowanie

Opublikowano: 17 sty 2015 o 21:50